Ֆրանսիայում դատարանը վճիռ է կայացրել նախկին ԽՍՀՄ երկրներից քաղաքացիների գործով
Ֆրանսիայում դատարանը կազմակերպված հանցավորության մեղադրանքով 8 ամսից մինչև 9 տարվա ազատազրկման է դատապարտել նախկին ԽՍՀՄ երկրներից 22 քաղաքացիների, հայտնում է РИА Новости-ն` հղում անելով France-Presse գործակալությանը:
Ֆրանսիայի Բորդո քաղաքի դատարանը ծնունդով Վրաստանից, Հայաստանից, Ուզբեկստանից, Ադրբեջանից 22 անձանց մեղավոր է ճանաչել կողոպուտների, դրամաշորթության, մաքսանենգության համար: Նրանք տարբեր տարիների ազատազրկման են դատապարվել:
Ամբաստանյալները քրեական պատասխանատվության ենթարկվել են գործողությունների համար, որոնք կատարվել են հանցավոր խմբավորման կազմում: Վերջինս Ֆրանսիայի տարածքում գործել է 2011-2013թթ.: Դատարանի վճռի համաձայն՝ խմբավորումը մաֆիոզային գործունեություն է իրականացրել և տարբերվել է ավանդական հանցավոր կազմակերպություններից:
Խմբի ենթադրյալ ղեկավարը՝ 41-ամյա Արթուր Յուզբաշևը, որը ծնունդով Վրաստանից է, դատապարտվել է 9 տարվա ազատազրկման: Դատապարտյալներից մեկի փաստաբանի խոսքով՝ վճիռը բողոքարկվելու է:

Суд во Франции осудил 22 выходцев из стран бывшего СССР
Французский суд приговорил к срокам от восьми месяцев до девяти лет 22 выходцев из стран бывшего СССР по обвинению в организованном преступном сообществе, передает РИА Новости со ссылкой на Франс Пресс.
Суд французского города Бордо признал 22 выходцев из Грузии, Армении, Узбекистана и Азербайджана виновными в кражах, вымогательствах, контрабанде и сокрытии краденного. Они приговорены к разным срокам заключения.
Суд отклонил аргументы стороны защиты подсудимых, согласно которым они состояли в сообществе взаимопомощи между соотечественниками, находящимися на территории другой страны.
Подсудимые были привлечены к уголовной ответственности за действия, совершенные в составе преступной организации, которая действовала на большой части Франции с 2011 по 2013 год. Суд постановил, что группировка относилась к мафиозному типу и отличалась от традиционной преступной организации. Для группировки были характерны строгая иерархия, собственный кодекс чести и пакт о необходимости хранить молчание.
Предполагаемый глава группировки 41-летний выходец из Грузии Артур Юзбашев был приговорен к девяти годам тюрьмы. Согласно адвокату одного из подсудимых, они намерены обжаловать решение суда.