Նալբանդյան. Ղարաբաղյան հիմնահարցի վերաբերյալ քննարկումները այլ հարթակներ տեղափոխելու փորձերը վնասում են հանգուցալուծմանը հասնելուն
29/03/2017 18:15
Մարտի 29-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է ԵԽԽՎ Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների միջև հակամարտությունների ենթակոմիտեի նախագահ, Ադրբեջանի պարտավորությունների կատարման հարցով զեկուցող Շտեֆան Շենախին:
Էդվարդ Նալբանդյանը հյուրին ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման նպատակով Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերը։ Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանը, ի տարբերություն Հայաստանի, շարունակաբար մերժում է համանախագահ երկրների կողմից բանացկային գործընթացի առաջ մղման համար համապատասխան պայմանների ստեղծմանն ուղղված առաջարկները, հրաժարվում է կյանքի կոչել Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացման վերաբերյալ:
Նախարար Նալբանդյանը շեշտել է, որ հիմնահարցի կարգավորումն ընթանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում, որը հիմնախնդրի կարգավորման միակ միջազգային մանդատ ունեցող կառույցն է:
Էդվարդ Նալբանդյանը հավելել է, որ ղարաբաղյան հիմնահարցի վերաբերյալ քննարկումները այլ ձևաչափեր, այլ հարթակներ տեղափոխելու, տարբեր կառույցներում իրականությունը խեղաթյուրող բանաձևեր նախաձեռնելու, կարգավորման ձևաչափին զուգահեռ մեխանիզմներ ստեղծելու փորձերը վնասում են հանգուցալուծմանը հասնելու համանախագահների ջանքերը, ինչի մասին տարբեր առիթներով զգուշացրել են հենց համանախագահները. այս զգուշացումը ԵԽԽՎ-ում նույնպես պետք է լրջորեն հաշվի առնվի։

Эдвард Налбандян: Попытки перенести обсуждения карабахского конфликта в другой формат наносят ущерб достижению решения
29/03/2017 18:54
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял сегодня председателя подкомитета ПАСЕ по конфликтам между государствами-членами Совета Европы, докладчика по вопросу выполнения Азербайджаном обязательств Штефана Шенаха.
Эдвард Налбандян представил гостю усилия Армении и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по исключительно мирному урегулированию карабахского конфликта. Он подчеркнул, что в отличие от Армении, Азербайджан периодически отвергает предложения стран-сопредседателей в направлении создания соответствующих условий для продвижения переговорного процесса, отказывается от реализации достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей о формировании механизмов расследования инцидентов, расширении возможностей команды личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
Министр Налбандян отметил, что урегулирование конфликта проходит в формате сопредседательства Минской  группы ОБСЕ, которая является единственной имеющей международный мандат структурой.
Глава МИД Армении добавил, что попытки перенести обсуждения карабахского конфликта в другой формат, другие площадки, инициировать в разных структурах искажающие действительность резолюции, создавать параллельные формату урегулирования механизмы – наносят ущерб усилиям сопредседателей по достижению решения, о чем по разным поводам предупреждали сами сопредседатели. Это предупреждение должно быть серьезным образом учтено также  в ПАСЕ.