Մոսկվայում Էրմիտաժի փոխտնօրենը տնային կալանքի է ենթարկվել
Մոսկվայում խոշոր ավազակության գործով տնային կալանքի ներքո է առնվել շինարարության գծով Էրմիտաժի փոխտնօրեն Միխայիլ Նովիկովը, փոխանցում է «Интерфакс»-ը՝ հղում անելով մայրաքաղաքի Լեֆորտովսկու դատարանին։
Նախ հայտնի է դարձել փոխնօրենի որդու՝ Արտյոմ Նովիկովի ձերբակալության մասին, ով ՌԴ մշակույթի նախարարության ներդրումների, ռեստավրացիայի և շինարարության բաժնի տնօրենի պաշտոնն էր զբաղեցնում։ Սակայն ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ քննչական գործողություններից ու հարցաքննությունից հետո Նովիկով կրտսերին ազատ են արձակել՝ որպես խափանման միջոց ընտրելով չբացակայելու ստորագրությունը կամ ներկայանալու պարտականությունը։
Նախօրեին, սակայն, վերոնշյալ դատարանը մինչ մայիսի 23-ը տնային կալանքի է դատապարտել Էրմիտաժի փոխտնօրեն Միխայիլ Նովիկովին։ Նովիկովին կասկածում են հատկապես խոշոր չափերի ավազակության մեջ։

В Москве отправили под домашний арест замдиректора Эрмитажа, его сын допрошен и отпущен
В Москве по делу о крупном мошенничестве под домашний арест взят заместитель директора по строительству Эрмитажа Михаил Новиков, передает «Интерфакс» со ссылкой на пресс-службу Лефортовского суда столицы.
Первоначально «Фонтанка» сообщила о задержании его сына Артема Новикова, занимающего пост директора департамента инвестиций, реставрации и строительства Министерства культуры РФ. Однако позже стало известно, что после проведения следственных действий и допроса Новикова-младшего отпустили.
Накануне поместил под домашний арест до 23 мая Михаила Новикова, заместителя директора Эрмитажа. Новикова подозревают в совершении преступления, предусмотренного ч. 4 ст. 159 УК РФ (мошенничество в особо крупном размере), пояснила она.