Ինչո՞ւ որևէ մեկը պիտի միլիարդավոր ներդրումներ կատարի ՀՀ-ում, եթե մենք ինքներս ներքին ներդրումներ չենք անում. Տնտեսագետ
30/03/2017 11:41
Հայաստանի տնտեսությունը չի կարող գրավիչ լինել դրսի ներդրողների համար, եթե ներսում ներդրումներ չկան, նման կարծիք լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը:
Անդրադառնալով 15 մլրդ դոլարի ներդրում Հայաստան բերելու մասին Գագիկ Ծառուկյանի խոստմանը՝ Թաթուլ Մանասերյանն ընդգծեց, որ Հայաստանում ոչ թե 15, այլ 20 մլրդ դոլարի ներդրում էլ կարելի է անել, միայն թե նախքան այդ պետք է հստակեցնել, թե որ ճյուղերում են կատարվելու այդ ներդրումները:
«Ներդրումները շատ կարևոր են, բայց գրեթե ոչ ոք չի անդրադառնում այն հարցին, թե որ ուղղություններով է օգտագործվելու և որտեղից է բերվելու այդ ներդրումը: Բոլորս դրսից ներդրումների ակնկալիք ունենք, ինչո՞ւ որևէ մեկը պիտի միլիարդավոր ներդրումներ կատարի ՀՀ-ում, եթե մենք ինքներս ներքին ներդրումներ չենք անում», -  նշեց տնտեսագետը:
Վերջինս հավելեց, որ եթե ներքին ներդրումները չեն խթանվում և դրա անհրաժետությունը քաղաքական ուժերը չեն տեսնում, ապա դրսի ներդրողը հետաքրքրված չի լինի Հայաստանում ներդրում կատարել:

Экономист: Почему кто-то должен осуществлять в Армении миллиардные инвестиции, если мы сами не инвестируем в экономику страны
30/03/2017 12:52
Экономика Армении не может быть привлекательной для внешних инвесторов, если внутри страны нет инвестиций, такое мнение высказал сегодня в ходе встречи с журналистами экономист Татул Манасерян.
Касаясь обещания председателя партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна о привлечении в Армению инвестиции на 15 млрд. долларов, Татул Манасерян подчеркнул, что в Армении можно осуществить инвестиции не на 15, а 20 млрд. долларов, только прежде нужно уточнить, в какие отрасли будут инвестированы эти средства.
«Инвестиции очень важны, однако почти никто не говорит о том, в каких направлениях будут использованы и откуда поступят эти инвестиции. Мы все связываем ожидания с внешними инвестициями, но почему кто-то должен осуществлять в Армении миллиардные инвестиции, если мы сами не инвестируем в экономику страны», - отметил экономист.
Татул Манасерян также добавил, что если в стране не стимулируются внутренние инвестиции и политические силы не видят в этом необходимости, внешние инвесторы вряд ли будут заинтересованы инвестировать в Армению.