Իտալիան հակառուսական պատժամիջոցների հետևանքով կորցրել է մինչև 4 մլրդ եվրո
Իտալիան Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների սահմանումից ի վեր կորցրել է 3,6 միլիարդից մինչև 4 մլրդ եվրո: Այդ մասին հայտարարել է իտալացի սենատոր, «Հյուսիսի Լիգա» կուսակցության ներկայացուցիչ Սերջո Դիվինան, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Յալթայի երրորդ միջազգային տնտեսական համաժողովը Ղրիմում մեկնարկել է ապրիլի 20-ին: Դրան մասնակցում է ավելի քան 40 երկրներից ժամանած 1,5 հազար պատվիրակ: Նրանք հայտնի քաղաքական գործիչներ են, տնտեսագետներ, գործարարներ, ներդրողներ: Ամենաբազմամարդ պատվիրակությունն Իտալիայից է:
«Պատժամիջոցները հակասում են Եվրոպայի ներքին շահերին: Դա հարված է մեր գրպանին, հատկապես նրանց համար, ովքեր, ինչպես Իտալիան, տուժել են Ռուսաստան արտահանման նվազումից: Պատժամիջոցների սահմանումից ի վեր Իտալիայի կորուստները կազմում են 3,6 միլիարդից մինչև 4 մլրդ եվրո: Այդ ազդեցությունն զգացվում է մինչև այժմ», - Դիվինայի խոսքը մեջբերում է համաժողովի մամուլի ծառայությունը:
Սենատորը հույս է հայտնել, որ Հռոմն իր մեջ ուժ կգտնի ու կվերանայի իր դիրքորոշումը Ռուսաստանի նկատմամբ:
«Այժմ Ղրիմում է գտնվում Վենետոյի ձեռնարկատերերի պատվիրակությունը: Այդ փաստը պարզորոշ խոսում է այն մասին, որ մեր ընկերությունները ցանկություն ունեն ճեղքել շրջափակումը և իրենց ներկայությունը վերականգնել ռուսական շուկայում», - ընդգծել է Դիվինան:

Италия потеряла от антироссийских санкций до четырех миллиардов евро
Италия потеряла с начала введения санкций в отношении России от 3,6 до 4 миллиардов евро, сообщил итальянский сенатор, представитель партии «Лига Севера» Серджио Дивина.
Третий Ялтинский международный экономический форум стартовал в Крыму в четверг. В нем принимают участие 1,5 тысячи человек из более чем 40 стран. Это известные политики, экономисты, бизнесмены, инвесторы. Самая многочисленная делегация из Италии.
«Санкции противоречат внутренним интересам Европы. Это удар по нашему карману – особенно для тех, кто, как Италия, пострадал от снижения экспорта в Россию. Потери Италии с момента ввода санкций составляют от 3,6 до 4 миллиардов евро. Этот эффект ощущается до сих пор», — приводит слова Дивина пресс-служба форума.
Сенатор выразил надежду, что Рим соберется с силами и пересмотрит свою позицию по отношению к России.
«Сейчас в Крыму находится делегация предпринимателей из Венето. Этот факт ясно говорит, что у наших компаний есть желание прорвать блокаду и восстановить свое присутствие на российском рынке», — подчеркнул Дивина.