Եվրախորհրդարանի ղեկավարը հայտնել է Brexit-ի չեղարկման հնարավորության մասին
Եվրախորհրդարանի նախագահ Անտոնիո Տայանին հայտարարել է, որ ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու գործընթացին կարելի է տալ հետադարձ ընթացք, եթե առաջիկա արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում բրիտանացիները նոր կառավարություն ընտրեն, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Եթե Մեծ Բրիտանիան ընտրություններից հետո ցանկանա հետ կանչել (Հոդված 50-ը), ընթացակարգը շատ պարզ կլինի», - հայտարարել է նա` Guardian-ի հետ հարցազրույցում։
«Եթե Մեծ Բրիտանիան ցանկացա մնալ, դա կլինի ի օգուտ բոլորի։ Ես շատ ուրախ կլինեմ», - հավելել է նա։
Չորեքշաբթի Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանն աջակցել էր վարչապետ Թերեզա Մեյի առաջարկին՝ հունիսի 8-ին արտահերթ համընդհանուր ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ։ Մեյը կարծում է, թե դա կօգնի համախմբել երկիրը՝ Brexit-ի հարցով ԵՄ-ի հետ առաջիկա բանակցություններից առաջ:

Глава Европарламента заявил о возможности отмены Brexit
Президент Европарламента Антонио Таяни заявил, что процессу выхода Великобритании из ЕС можно дать задний ход, если на предстоящих досрочных парламентских выборах британцы выберут новое правительство, передает РИА Новости.
«Если Великобритания после выборов захочет отозвать (Статью 50), процедура будет очень простой», — заявил Таяни в интервью газете Guardian.
«Если Великобритания захотела бы остаться, это было бы на пользу всем. Я был бы очень рад», — добавил он.
В среду британский парламент поддержал предложение премьера Терезы Мэй провести 8 июня всеобщие досрочные выборы. Мэй считает, что это поможет сплотить страну перед предстоящими переговорами с ЕС по Brexit.