Թրամփ. ԱՄՆ-ում կհետևեն «Մագնիտսկու օրենքի» շուրջ աշխատանքներին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ամերիկյան կառավարությունն ակտիվ աշխատանք է տանում՝ ուղղած «Մագնիտսկու օրենքի» պոտենցիալ խախտողներին ի հայտ բերելու համար։ Օրենքը նախատեսում է պատժամիջոցների սահմանում ռուսաստանցիների դեմ, ովքեր ամերիկյան ղեկավարության կարծիքով՝ մասնակից են մարդու իրավունքների խախտմանը։ Այս մասին նա հայտնել է նամակում, որը տարածվել է Սպիտակ տանը, փոխանցում է ТАСС-ը։
«Իմ վարչակազմն ակտիվորեն ի հայտ է բերում անձանց ու կազմակերպությունների, որոնց նկատմամբ կարող է կիրառվել օրենքը, և հավաքում ապացույցներ, որոնք անհրաժեշտ են դրա կիրառման համար», - հայտարարել է նա։
Նա նաև հայտարարել է, որ առաջիկա շաբաթներին և ամիսներին կանցկացվի մանրակրկիտ միջգերատեսչական ստուգում՝ մարդու իրավունքների խախտումներում և կոռուպցիայի մեջ մեղավոր անձանց պատասխանատվության ենթարկելուն ուղղված պարտականությունների կատարումն ապահովելու համար։

Трамп: США проведут проверку выполнения глобального «Акта Магнитского»
США проведут тщательную проверку выполнения глобального «Акта Магнитского», который позволяет вводить санкции в отношении граждан других стран, замешанных, по мнению Вашингтона, в коррупции или нарушениях прав человека. Об этом президент Дональд Трамп уведомил Конгресс США в письме, распространенном в четверг Белым домом, передает ТАСС.
«Моя администрация активно выявляет лиц и организации, против которых может применяться Акт, и собирает доказательства, необходимые для его выполнения», - говорится в документе.
По его словам, в течение ближайших недель и месяцев госучреждения проведут тщательную межведомственную проверку с целью убедиться, что мы выполняем наше обязательство по привлечению к ответственности лиц, виновных в нарушениях прав человека и коррупции.