ԱՄՆ Վայոմինգ նահանգը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
ԱՄՆ Վայոմինգ նահանգը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, այս մասին ասված է Վայոմինգ նահանգի նահանգապետ Մեթյու Միդի` ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի արևմտյան թևին ուղղված նամակում, գրում է «Ասպարեզը»:
«Թե՛ հայերի, թե՛ հրեաների հոլոքոստի դաժանության աստիճանն ուղղակի հնարավոր չէ պատկերացնել: Բոլորս պետք է հիշենք մի բան` պատմությունը չպետք է կրկնվի», - ասված է նամակում:
ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի արևմտյան թևի ղեկավար Նորա Հովսեփյանը պատասխան նամակում շնորհակալություն է հայտնել նահանգապետին` պատմությանն արդարությամբ անդրադառնալու համար:
«Այս ճանաչումով հարգանքի տուրք է մատուցվում նաև այն խիզախ վայոմինգցիներին, ովքեր աջակցում էին Ցեղասպանությունից փրկված հայ մանուկներին ապաստան տրամադրած մանկատներին»,- ասված է Հայ դատի հանձնախմբի պատասխան նամակում:

Американский штат Вайоминг признал Геноцид армян
Американский штат Вайоминг признал Геноцид армян, об этом говорится в письме губернатора штата Вайоминг Мэтью Мида Армянскому национальному комитету Америки (АНКА), пишет «Asbarez».
«Невозможно просто представить степень жестокости совершенных во время армянского Геноцида и еврейского Холокоста зверств. Для нас всех важно помнить одно – история не должна повториться»,- говорится в письме губернатор штата Вайоминг.
В свою очередь, председатель западного крыла АНКА Нора Овсепян поблагодарила губернатора Вайоминга за справедливую оценку исторической истины.
«Это признание является также данью памяти храбрости тех жителей Вайоминга, которые оказали помощь детским домам, приютившим спасшихся от Геноцида армянских детей», - отмечается в адресованном Мэтью Миду письме АНКА.