Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավարը դեմ է ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության բանակցությունների դադարեցմանը
Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավար Զիգմար Գաբրիելը դեմ է հանդես եկել «վաղաժամ որոշումներին» և Թուրքիայի սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կատարելու հարցի հանրաքվեից հետո ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության բանակցությունների դադարեցմանը, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Թուրքիայում այս պատմական քվեարկությունից հետո մենք պետք է դարձյալ քրտնաջանորեն հավաքենք երկխոսության թելերի մասերը և միասին հյուսենք», - հայտարարել է նա՝ Rheinische Post պարբերականի հետ հարցազրույցում:
Գաբրիելը նշել է, որ մի շարք թեմաներ կան՝ լրագրող Դենիզ Յուջելի կալանավորումից մինչև Սիրիայի ճգնաժամի կարգավորումը, որոնք Անկարայի հետ քննարկում են պահանջում:
«Վերջին հաշվով, Թուրքիան ինքը պետք է որոշի՝ ցանկանում է ԵՄ-ից էլ ավելի շատ հեռանալ: Ամեն դեպքում մենք մեր կասկածները չենք թաքցրել վերջին ամիսներին Թուրքիայում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ», - ասել է Գաբրիելը:
«Այն, ինչ այնտեղ տեղի է ունենում՝ պատգամավորների, ընդդիմադիրների, լրագրողների կալանավորումները, այս ամենն ամենևին չեն համապատասխանում ժողովրդավարական ստանդարտներին», - ամփոփել է Գերմանիայի ԱԳ նախարարը:

Глава МИД ФРГ против прекращения переговоров о вступлении Турции в ЕС
Министр иностранных дел ФРГ Зигмар Габриэль выступил против принятия «преждевременных решений» и прекращения переговоров о вступлении Турции в ЕС после референдума о внесении поправок в конституцию страны, передает ТАСС.
«После этого исторического голосования в Турции нам придется снова кропотливо собрать части нити диалога и связать их воедино», - заявил он в интервью газете Rheinische Post.
Габриэль указал на то, что есть целый ряд тем - от ареста журналиста Дениза Юджеля до урегулирования в Сирии, которые требуют обсуждения с Анкарой.
«Но в конечном итоге Турция сама должна решить, хочет ли она еще больше отдалиться от ЕС, - подчеркнул Габриэль. - В любом случае мы не скрываем наши сомнения относительно развития событий в Турции последних месяцев».
«То, что происходит там, аресты депутатов, оппозиционеров, журналистов - все это совершенно не соответствует демократическим стандартам», - подытожил глава МИД ФРГ.