Թուրքական բանտում 15 օր անցկացրած իտալացի լրագրողին ազատ են արձակել
Իտալացի լրագրող, բլոգեր և կինոփաստավավերագիր Գաբրիել Դել Գրանդեն, որը 15 օր թուրքական բանտում է անցկացրել՝ առանց որևէ պարզաբանման, ազատ է արձակվել և հայրենիք է վերադառնում, երկուշաբթի առավոտյան Twitter-ի իր միկրոբլոգում հայտնել է Իտալիայի ԱԳ նախարար Անջելինո Ալֆանոն, փոխանցում է РИА НМовости-ն:
Դել Գրանդեն, որը վաղուց զբաղվում է միգրացիոն ճգնաժամի թեմայով, ապրիլի 9-ին ձերբակալվել է Թուրքիայի և Սիրիայի սահմանի մերձակայքում: Նրանից վերցրել են անձնական իրերը, այդ թվում՝ բջջային հեռախոսը: Միայն ապրիլի 18-ին են նրան հնարավոություն տվել զանգահարելու հարազատներին և Իտալիայում մտերիմ ընկերներին: Հեռախոսազրույցում լրագրողը հայտարարել է, որ հացադուլ է սկսում՝ որպես բողոք իր իրավունքների խախտման դեմ:
Դել Գրանդեին Թուրքիայի իշխանությունները պաշտոնապես ոչ մի մեղադրանք չեն առաջադրել, չեն ասել նաև, թե ինչ ժամկետով է ձերբակալվել, թույլ չեն տվել օգտվել փաստաբանի ծառայությունից:

Итальянского журналиста, проведшего 15 дней в турецкой тюрьме, выдворили из страны
Итальянский журналист, блогер и кинодокументалист Габриэль Дель Гранде, проведший 15 дней в турецкой тюрьме без объяснения причин задержания, освобожден и возвращается на родину, сообщил в понедельник утром в микроблоге в Twitter глава МИД Италии Анджелино Алфано, передает РИА Новости.
Дель Гранде, давно занимавшийся темой миграционного кризиса, был задержан 9 апреля в Турции близ границы с Сирией. При задержании у него отобрали личные вещи, в том числе мобильный телефон. Только 18 апреля ему впервые дали возможность позвонить родственникам и ближайшим друзьям в Италию. В телефонном разговоре журналист заявил, что начинает голодовку в знак протеста против нарушения его прав.
По словам Дель Гранде, несмотря на то, что его документы были в полном порядке, он был задержан представителями турецких властей, которые официально не предъявили ему никаких обвинений. Ему также не сказали, на какой срок он задержан, и не разрешали получить помощь адвоката.