Հարավային Կորեան նոր ռադար է ստեղծել՝ ԿԺԴՀ-ի հրետանուն հակազդելու համար
Կորեայի Հանրապետությունն ավարտել է նոր՝ կատարելագործված ռադարի ստեղծումը, որը թույլ կտա արդյունավետորեն պայքարել Հյուսիսային Կորեայի հրետանու և հրթիռային սպառնալիքի դեմ: Սպառազինությունների գնման վարչությունից հայտնել են, որ դրա առաջին մատակարարումները զորքերին տեղի կունենան արդեն 2018 թվականին, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Վերջին փորձարկումները ցույց են տվել, որ համակագն ի զորու է կատարել իր առջև դրված բոլոր խնդիրները և պիտանի է ռազմական գործողությունների համար», - ասել են վարչությունից:
Ռադարի մշակման աշխատանքները շարունակվել են վեց տարի, այդ նպատակով մոտ 50 մլն դոլար է ծախսվել: Համալիրը թշնամու հրետանին նկատելու մեծ հեռահարություն ունի (60 կմ) և կարող է անդադար աշխատել ութ ժամ:

Южная Корея разработала новый радар для противодействия артиллерии КНДР
Республика Корея завершила разработку нового усовершенствованного радара, который поможет эффективнее бороться с артиллерией КНДР и ракетной угрозой. Как сообщило Управление по закупкам вооружений (DAPA), первые его поставки в войска начнутся уже в 2018 году, передает ТАСС.
«Последние испытания показали, что система справляется со всеми возложенными на нее задачами и признана пригодной для боевых действий», - отмечает DAPA.
Разработка мобильного радара велась на протяжении шести лет, на эти цели было потрачено около $50 млн. Комплекс имеет большую дальность обнаружения вражеской артиллерии (60 км против 40) и может непрерывно работать на протяжении восьми часов.