«Ապրող ոգիներ». Հնդկաստանի փոխնախագահն այցելեց Ծիծեռնակաբերդ. Լուսանկարներ
Պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Հնդկաստանի փոխնախագահ Համիդ Անսարին այսօր ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի ուղեկցությամբ այցելեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Համիդ Անսարին այցելեց նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ:
Թանգարանի ճանապարհին նա հանդիպեց երեխաների, և ողջունելով նրանց անվանեց «ապրող ոգիներ» (living spirit – հեղ.):
Թանգարանի հուշամատյանում Հնդկաստանի փոխնախագահը թողեց հետևալ գրությունը.
«Այս հուշահամալիրը կանգնեցված է որպես ծանր բռնության հետևանքով տուժած հայերի  անժխտելի վկայություն: Միայն ոչ բռնության, հանդուրժողականության և ճանաչողականության միջոցով է, որ մենք կարող ենք խաղաղ ու ներդաշնակ ապագա կառուցելու հույս ունենալ»:
Լրագրողների հետ զրույուցում նա ասաց, որ իր համար աննկարագրելի է այն ամենն, ինչ արել է մեկ մարդկային տեսակը մեկ այլ մարդկային տեսակի նկատմամբ:
Բացի այդ, փոխնախագահը լուսանկարվեց Արարատի ֆոնին, որից հետո Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի Հիշատակի պուրակում եղևնի տնկեց:

«Живые души». Вице-президент Индии посетил мемориальный комплекс «Цицернакаберд»
Прибывший 24 апреля в Армению с трехдневным официальным визитом вице-президент Индии Мохаммад Хамид Ансари сегодня в сопровождении министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна посетил мемориальный комплекс «Цицернакаберд» в Ереване, воздал дань уважения памяти жертв Геноцида армян и возложил цветы к Вечному огню.
Хамид Ансари также посетил Музей-институт Геноцида армян.
По пути в музей он встретил направляющихся к мемориалу маленьких детей, приветствуя которых, назвал их «живыми душами» (living spirit –ред.).
В памятной книге Музея вице-президент оставил следующую запись: «Этот мемориал – свидетельство о насилии, которому подверглись армяне. Мы можем построить мирное и гармоничное будущее лишь в случае исключения насилия, проявления толерантности и признания», – написал он.
В беседе с журналистами он заявил, что для него неописуемо все то, что совершил один человеческий вид в отношении другого.
Кроме того, он сфотографировался на фоне горы Арарат, затем посадил ель на Мемориальной аллее Цицернакаберда.