Ճապոնիայում նախարարը հրաժարական է տվել՝ անփույթ արտահայտության համար
Տարերային աղետի հետևանքների վերկանգնման հարցերով նախարար Մասահիրո Իմամուրան հրաժարական է ներկայացրել Ճապոնիայի վարչապետին, որն ընդունվել է, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Երեքշաբթի հանդես գալով միջոցառման ժամանակ՝ նախարարը 2011 թվականին ցունամիից տուժածների հասցեին ոչ միանշանակ արտահայտություն է թույլ տվել: Նա ասել է, որ 2011-ին աղետի վնասի չափը գնահատվել է 25 տրիլիոն իեն (մոտ 227 մլրդ դոլար):
Միաժամանակ, նա ավելացրել է, որ «լավ է, որ դա տեղի է ունեցել Տոհոկուում, քանի որ մայրաքաղաքին մոտ վնասի չափերը հսկայական կլինեին»: Սա տարակուսանք է առաջացրել հանրության և ընդդիմության շրջանում և դիտվել որպես անփույթ վերաբերմունք աղետից տուժած և մոտ 20 հազար զոհ ունեցած շրջանի բնակչության նկատմամբ:
Նախարարից հետո ելույթ ունենալով՝ վարչապետ Սինդզո Աբեն ներողություն է խնդրել Իմամուրայի խոսքերի համար, «որոնք կարող էին վիրավորել Տոհոկուի բնակիչներին»:

В Японии министр ушел в отставку из-за пренебрежительного высказывания
Министр по делам восстановления после стихийных бедствий Масахиро Имамура подал премьер-министру Японии прошение об отставке, которая была принята, передает РИА Новости.
Об этом сам министр сообщил перед журналистами после визита в канцелярию премьера.
Министр, выступая на банкете во вторник, позволил себе неоднозначное высказывание в адрес пострадавших от цунами 2011 года районов. Он сказал, что сумма ущерба от стихийного бедствия 2011 года оценивается в 25 триллионов иен (около 227 миллиардов долларов).
При этом он добавил, что «хорошо, что это произошло в Тохоку, так как ближе к столице были бы совсем гигантские суммы ущерба». Это вызвало возмущение в обществе и оппозиции как пренебрежение к жителям пострадавших префектур, где от стихийного бедствия погибли почти 20 тысяч человек.
Выступивший вслед за ним премьер-министр Японии Синдзо Абэ принес извинения за высказывания Имамуры, «которые могли обидеть жителей Тохоку».