Զախարովան «գռեհիկ» է անվանել դիվերսանտ Դիլհեմ Ասկերովի մասին ադրբեջանական ԶԼՄ-ի հոդվածները
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ճեպազրույցում իր վրդովմունքն է հայտնել ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում հրապարակումների վերաբերյալ: Հրապարակումներն ադրբեջանական ԶԼՄ-ների արձագանքն են Զախարովայի տեղակալ Արտյոմ Կոժինի մեկնաբանությանն Արցախում ձերբակալված և պատիժը կրող ադրբեջանցի դիվերսանտ Դիլհեմ Ասկերովի վերաբերյալ, որը նաև ՌԴ քաղաքացի է:
«Ես կարդացել եմ ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում հրապարակված հոդվածները: Դրանք ոչ թե վերլուծություն են կամ քննադատություն, այլ ուղղակի գռեհիկ նյութեր են: Եվ դրանից հետո խնդրո՞ւմ եք, որ ավելի մանրամասն տեղեկություններ ներկայացնեմ: Այդպիսի հոդվածներից հետո նույնիսկ շփվելու ցանկություն չկա, անկեղծ ասած: Մենք բաց ենք ԶԼՄ-ների համար, սակայն ոչ ոք թույլ չի տալիս գռեհիկ արտահայտվել», - ասել է Զախարովան՝ պատասխանելով ադրբեջանցի լրագրողի հարցին, թե ինչ ջանքեր է գործադրում ՌԴ ԱԳՆ-ն Դիլհեմ Ասկերովին ազատելու համար:
«Դա լրագրողական աշխատանք չէ: Դա գռեհիկություն է: Չեմ կարող այլ կերպ բնութագրել: Մի բան է տեղեկացնել սեփական հանրությանը, այլ բան՝ մշտապես խնդրահարույց հարցերն օգտագործել երկու ժողովրդների և երկրների միջև հակակրանք բորբոքելու համար: Սակայն, դա նրանց չի հաջողվի: ...Անհասկանալի է, թե ինչու են լրագրողներն ուզում վնասել երկկողմ հարաբերություններին: Պետք է նրանց հարցնել, արդյոք դա օգուտ է բերում հենց Ադրբեջանին», - ասել է Զախարովան:

Захарова назвала хамскими публикации в азербайджанских СМИ о диверсанте Дильгаме Аскерове
Официальный представитель МИД России Мария Захарова на еженедельном брифинге, прошедшем 27 апреля, выразила возмущение по поводу публикаций азербайджанских СМИ в ответ на комментарии ее заместителя Артема Кожина об осужденном в Карабахе азербайджанском диверсанте Дильгаме Аскерове (гражданин Азербайджана и России).
«Я читала статьи азербайджанских СМИ. Они не с анализом или критикой, а просто хамские материалы. После этого вы просите нас предоставлять более подробную информацию? Да после таких статей даже общаться не хочется, честно могу сказать. Мы открыты для СМИ, но хамить никто не разрешал», — сказала Мария Захарова в ответ на просьбу азербайджанского журналиста представить, какие именно усилия прилагает российский МИД для освобождения Дильгама Аскерова.
«Это не журналистская работа. Это хамство. Я не могу иначе характеризовать это. Одно дело информировать свою общественность, а другое — постоянно использовать проблемные вопросы для разжигания неприязни между двумя народами и странами. Но им этого не удастся. Ни одна статья не может испортить отношения Москвы и Баку. Но, конечно, они могут создать определенный фон. Непонятно, зачем им подрывать двусторонние отношения? Надо спросить у них, идут ли такие статьи на пользу самому Азербайджану?», — сказала Мария Захарова.