Դիմումների առցանց համակարգի տեղադրմամբ՝ էականորեն կնվազեցվեն կոռուպցիոն ռիսկերը. Արտեմ Ասատրյան
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ամփոփեց 6-ամսյա աշխատանքները և հայտարարեց, որ խիստ չափելի արդյուքներ են՝ ցույց տալու, թե կարճաժամկետ հատվածում նախարարության առջև դրված խնդիրները լուծում ստացել են, թե ոչ:
Նախարարի խոսքով՝  քաղաքացիների կյանքն այնքանով են թեթևացրել, որ միանվագ նպաստի համար առցանց դիմումների ենթահամակարգ է տեղադրվել։
«Առցանց համակարգը թույլ է տալիս առանց ավելորդ շփումների իրացնել իրենց իրավունքը, որը հակակոռուպցիոն միջոցառումների կարևոր բաղադրիչ է։ Հաշվի առնելով, որ սոցիալական պաշտպանության ոլորտին անմիջական 1 200 000 անձ առնչվում է, սա նշանակում է, որ առցանց համակարգի տեղադրմամբ՝ էականորեն կնվազեցվեն կոռուպցիոն ռիսկերը», - ասաց նախարարը։
Նա նշեց, որ 2017թ-ի ապրիլի 10-ի դրությամբ երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի շուրջ 7400 դիմումից 3000 դիմում ներկայացվել է նախորդ տարի դեկտեմբերից ներդրված առցանց եղանակով։
Շարունակելով ներկայացնել իրականացրած աշխատանքները՝ Արտեմ Ասատրայնն ասաց, որ պարզվեցվել է կենսաթոշակառու լինելու չափի վերաբերյալ տեղեկանքների տրամադրման ընթացակարգերը, որը տրամադրվում է 15 րոպեում՝ նախկին մի քանի օրվա փոխարեն:

Артем Асатрян: Внедрение онлайн системы подачи заявлений существенно сократит коррупционные риски
Министр труда и социальных вопросов Армении Артем Асатрян сегодня в ходе пресс-конференции подвел итоги деятельности ведомства за прошедшие шесть месяцев и представил, какие из поставленных перед министерством задач удалось решить за этот период.
По словам Асатряна, в министерстве внедрена онлайн система для подачи гражданами заявлений о предоставлении единовременного пособия.
«Система позволяет гражданам без дополнительных контактов реализовать свои права, что является важным составляющим мероприятий по борьбе с коррупцией. Учитывая, что в сфера социальной защиты охватывает 1 200 000 граждан, это значит, что внедрение онлайн системы существенно сократит коррупционные риски», - сказал министр.
Он отметил, что по состоянию на 10 апреля 2017 года из порядка 7500 заявлений о предоставлении единовременного пособия при рождении ребенка 3000 получены  в онлайн режиме, задействованном в декабре прошлого года.
Артем Асатрян заявил, что упрощены также процедуры предоставления справок о размере пенсии гражданам, достигшим пенсионного возраста. По словам министра, справки предоставляются в течение 15 минут.