Տուսկը ԵՄ երկրներին միասնականության կոչ է արել Brexit-ի մասին Լոնդոնի հետ բանակցություններն ավարտին հասցնելու համար
29/04/2017 15:21
ԵՄ-ի 27 անդամ պետությունները պետք է միասնականություն պահպանեն, որպեսզի ավարտեն միության կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու մասին բանակցությունները։ Այս մասին հայտնել է Եվրախորհրդի ղեկավար Դոնալդ Տուսկը՝ Բրեքսիթի մասին ԵՄ արտակարգ նիստի ժամանակ, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Մենք պետք է համերաշխ լինենք 27 երկրներով, միայն այդ դեպքում կկարողանանք ավարտել բանակցությունները։ Դա նշանակում է, որ մեր միասնականությունը նաև Մեծ Բրիտանիայի շահերից է», - ասել է նա՝ նշելով, որ զգում է կատարյալ աջակցություն թե ԵՄ բոլոր կառույցների, թե միության 27 երկրների առաջնորդների կողմից։ «Ես վստահ եմ, որ դա չի փոխվի», - հավելել է Տուսկը։
Նա շեշտել է, որ բանակցությունների ժամանակ երկու կողմերի համար առաջնություն է լինելու երաշխիքների ապահովումը այն ընտանիքների համար, որոնք կտուժեն Բրեքսիթից։ «Դա թիվ մեկ առաջնայնություն է թե մեզ, թե Մեծ Բրիտանիայի համար», - նշել է Եվրախորհրդի ղեկավարը։
ԵՄ 27 երկրների ու կառավարությունների ղեկավարները Բրյուսելում անցկացնում են առաջին պաշտոնական գագաթաժողովը առանց Մեծ Բրիտանիայի։ Արտահերթ հանդիպումը Տուսկը գումարել էր մարտի 29-ից անմիջապես հետո, երբ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը Բրյուսելին տեղեկացրել է ԵՄ-ն լքելու երկրի մտադրության մասին։ Ապրիլի 29-ին ԵՄ առաջնորդներն ակնկալվում է, որ կհաստատեն միության ռազմավարությունը՝ Բրեքսիթի մասին բանակցություններ սկսելու համար։

Туск призвал страны ЕС сохранить единство для завершения переговоров с Лондоном по Brexit
27 государств - членов Евросоюза должны сохранять единство с тем, чтобы завершить переговоры с Великобританией о ее выходе из состава сообщества. Об этом заявил глава Евросовета Дональд Туск по прибытии на экстренный саммит ЕС по Brexit, передает ТАСС.
«Нам надо остаться в единстве с 27, только в этом случае мы будем способны завершить переговоры. Это означает, что наше единство - в интересах и Великобритании», - сказал он, отметив, что чувствует полную поддержку со стороны как всех институтов ЕС, так и лидеров 27 стран сообщества. «Я уверен, что это не изменится», - добавил Туск.
Он подчеркнул, что на переговорах приоритетом для обеих сторон будет обеспечение гарантии семьям, которые пострадают от Brexit. «Это приоритет номер один и для нас, и для Великобритании», - отметил руководитель Евросовета.
Главы государств и правительств 27 государств ЕС проводят в Брюсселе первый официальный саммит без Великобритании. Экстренная встреча была созвана Туском сразу после 29 марта, когда премьер-министр Соединенного Королевства Тереза Мэй уведомила Брюссель о намерении страны покинуть ЕС. 29 апреля лидеры ЕС, как ожидается, одобрят стратегию сообщества для начала переговоров по Brexit.