Եթե Թուրքիայի կողմից ՀՀ սահմաններին վտանգ սպառնա, միանշանակ, կկիրառվի հայ-ռուսական միացյալ զորախումբը. Անդրանիկ Մակարյան
06/05/2017 15:59
Եթե Թոււրքայի կողմից ՀՀ սահմաններին վտանգ սպառնա, հայ-ռուսական միացյալ զորախումբը կկիրառվի, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԶՈւ և ՌԴ ԶՈւ զորքերի (ուժերի) միացյալ խմբավորման հրամանատար, գեներալ-մայոր Անդրանիկ Մակարյանը։
Լրագրողի հիշեցմանը, թե թուրք-ադրբեջանական վերջին զորավարժությունների ժամանակ թուրքական կողմը նշել էր` անհրաժեշտության դեպքում իրենք կարող են Նախիջևանում ռազմաբազա տեղակայել և այնտեղից պատասխանել հայկական կողմին, գեներալ-մայոր Ա. Մակարյանն արձագանքեց` նման հայտարարությունների վրա զարմանալ պետք չէ:
«Եթե Հայաստանի Հանրապետության ցանկացած սահմանի վրա, այդ թվում` այդ ուղղությունից վտանգ սպառնա, միանշանակ, մեր սուրբ պարտականությունն է, որ համատեղ ուժերով կանգնենք մեր ոսոխի առաջ: Դա երկաթբետոնե հիմքով ամրապնդված է համապատասխան փաստաթղթերի մեջ», - ասաց միացյալ զորքերի հրամանատարը:

Армяно-российская объединенная группировка войск будет задействована в случае угрозы со стороны Турции – Андраник Макарян
06/05/2017 17:12
Армяно-российская объединенная группировка войск (сил) будет задействована в случае возникновения угрозы со стороны Турции, заявил  командующий группировкой генерал-майор Андраник Макарян.
На замечание журналиста, что во время последних турецко-азербайджанских военных учений турецкая сторона отметила, что в случае необходимости может разместить военную базу в Нахичеване и ответить армянской стороне, генерал-майор А.Макарян заявил, что не следует удивляться подобным заявлениям.
«Если границам Республики Армения, в том числе и с этого направления, будет угрожать опасность, то, однозначно, наша святая обязанность – встать объединенными силами на пути врага. Это четко закреплено в соответствующих документах», -  заявил А.Макарян.