Լապշինի իրավունքների խախտման վերաբերյալ ՀՀԿ ԵԿ ներկայացուցչի առաջարկած բանաձևը Եվրոպայի ժողովրդավար ուսանողների կողմից ընդունվել է միաձայն
08/05/2017 12:00
Մայիսի 3-7-ը Նորվեգիայի մայրաքաղաք Օսլոյում կայացել է Եվրոպայի ժողովրդավար ուսանողների (EDS) խորհրդի հանդիպումը` «Արկտիկան և Եվրամիությունը» խորագրով: Հանդիպմանը Հայաստանի հանրապետական կուսակցության երիտասարդական կազմակերպությունը ներկայացրել են Աննա Օհանյանը և Վարդուհի Սարգսյանը:
Ծրագրի շրջանակներում հայտնի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի և արցախյան հանրաքվեի ընթացքում դիտորդական առաքելություն իրականացրած Եվրախորհրդարանի 3 պատգամավորների իրավունքների խախտման վերաբերյալ ՀՀԿ ԵԿ անդամ և EDS համանախագահ Աննա Օհանյանի կողմից բանաձև է առաջարկվել, որը EDS կողմից ընդունվել է միաձայն:
Բանաձևով կոչ է արվում դատապարտել մարդու իրավունքների և ազատությունների ոտնահարումները, ապահովել ԵՄ պաշտոնատար անձանց անվտանգությունը, հորդորել Ադրբեջանի ղեկավարությանը ձեռնպահ մնալ Ալեքսանդր Լապշինին խոշտանգումների ենթարկելուց և բարելավել մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկումներ են եղել նաև բարձրագույն կրթության հիմնախնդիրների, մտավոր առողջության բարելավման, ստարտափերի ինստիտուտի զարգացման, կրթության և հետազոտությունների թվայնացման, Եվրոպայում երեխաների իրավունքների պաշտպանության, եվրոպական քաղաքականությունների մշակման և իրականացման գործընթացում երիտասարդ ընտրազանգվածի ներգրավվածության բարձրացման, պոպուլիզմի դեմ պայքարի և Թուրքիայի ավտոկրատ համակարգի բացասական հետևանքների հաղթահարման վերաբերյալ:

Совет демократических студентов Европы единогласно принял резолюцию о нарушении прав блогера Александра Лапшина
08/05/2017 13:32
В столице Норвегии – Осло – 3-7 мая проходила встреча Совета демократических студентов Европы (EDS) под девизом «Арктика и Евросоюз». Армению на встрече представляли члены молодежной организации Республиканской партии Армении (РПА) Анна Оганян и Вардуи Саркисян.
В рамках программы член молодежной организации РПА и сопредседатель EDS Анна Оганян представила резолюцию о нарушении прав блогера Александра Лапшина и осуществивших наблюдательскую миссию в ходе конституционного референдума в Арцахе трех депутатов Европарламента, которая была единогласно принята EDS.
В резолюции содержится призыв осудить нарушения прав и свобод человека, обеспечить безопасность официальных лиц ЕС, призвать руководство Азербайджана воздержаться от насилия в отношении Александра Лапшина и улучшить систему защиты прав человека.
В ходе встречи обсуждались также вопросы, касающиеся улучшения высшего образования, умственного здоровья, развития института стартапов, дигитализации образования и научных исследований, защиты прав детей в Европе, повышения уровня вовлеченности молодежи в процесс разработки и реализации европейских политик, борьбы против популизма, преодоления негативных последствий автократической системы в Турции.