ՀՀԿ-ն միջանկյալ լուծում է առաջարկել «Ելք»-ին. «Ժամանակ»
«Ելք» դաշինքի պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը այսօր նախագիծ է ներկայացնելու՝ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների թիվը 9-ից 10 դարձնելու առաջարկով։ Պատգամավորը գտնում է, որ Հայաստանի նման երկրում անթույլատրելի է ԱԺ-ում չունենալ Մարդու իրավունքների պաշտպանության մշտական հանձնաժողով։
«Ժամանակ»-ի տեղեկություններով, սակայն, որոշումը վերջնական է և հազիվ թե հնարավոր լինի փոխել, որոշումը համաձայնեցվել է Սերժ Սարգսյանի հետ։ Որպես միջանկյալ լուծում՝ ՀՀԿ-ն «Ելք»-ին առաջարկել է բանակցել «Ծառուկյան» դաշինքի հետ և նրանց հասանելիք հանձնաժողովներից մեկի ղեկավարումը ստանձնել։ Դա էլ կարող է լինել համագործակցության արդյունավետ մեկնարկ։
«Սակայն «Ելք»-ում այդպիսի հեռանկարը կտրուկ մերժում են, քանի որ «Ծառուկյան» դաշինքը երեկ ԱԺ նախագահի փակ գաղտնի քվեարկությամբ ապացուցեց, որ ամենևին հակված չէ «Ելք»-ի հետ համերաշխ գործել արմատական ընդդիմության դաշտում», - հավելել է թերթը:

«Жаманак»: РПА предложила промежуточное решение блоку «Елк»
Депутат от блока «Елк» выступит сегодня с предложением довести количество постоянных комиссий парламента Армении от 9-ти к десяти. Депутат считает, что в такой стране как Армения, недопустимо не иметь в парламенте постоянную комиссию по защите прав человека, пишет газета «Жаманак».
Однако по сведениям издания, это решение – окончательное и вряд ли его можно изменить, поскольку решение согласовано с Сержем Саргсяном. В качестве промежуточного решения Республиканская партия Армении предложила блоку «Елк» вести переговоры с фракцией «Царукян» относительно передачи руководства в одной из доставшихся им комиссий. Это может стать эффективным началом сотрудничества.
«Однако в блоке «Елк» категорически отказываются от такой перспективы, поскольку фракция «Царукян» вчера во время тайного голосования по кандидатуре спикера парламента доказала, что вовсе не намерена проявлять солидарность с блоком «Елк» и действовать на радикальном оппозиционном поле», - пишет газета.