Եվրոպական ընկերություններն ահաբեկչությունների պատճառով մոտ 2,5 միլիարդ դոլարի եկամուտ են կորցրել
Եվրոպական ընկերությունները Փարիզում և Բրյուսելում 2015-ի վերջին 2016-ի սկզբին տեղի ունեցած ահաբեկչությունների պատճառով մոտ 2,5 միլիարդ դոլարի եկամուտ են կորցրել: Այս մասին ասվում է Օդային տրանսպորտի միջազգային ասոցացիայի հետազոտությունում (IATA), փոխանցում է Lenta-ն:
Եկամուտների նվազումը կապված է ավիափոխադրության պահանջարկի նվազման հետ, որի պատճառն ահաբեկչական ակտերի նկատմամբ վախն է, ասվում է փաստաթղթում:
Ուղևորները նվազել են 1,6 տոկոսով: Նշվում է, որ ավիափոխադրումների անկումը կարճաժամկետ էր, արդեն 2016 թվականի հունիսին այն վերականգնվել է: Նման դրական տեղաշարժը IATA-ի մասնագետները կապել են Եվրոպայի տնտեսական իրավիճակի վարելավման ու տոմսերի գների նվազման հետ:

Европейские компании потеряли около $2,5 миллиарда доходов из-за терактов
Европейские компании потеряли около $2,5 миллиарда доходов из-за терактов, совершенных в Париже и Брюсселе в конце 2015 — начале 2016 годов. Об этом сообщается в исследовании Международной ассоциации воздушного транспорта (IATA), передает Lenta.ru.
Падение доходов связано со снижением спроса на авиаперевозки, вызванным страхом людей перед повторением террористических актов, говорится в документе.
Уменьшение пассажиропотока оценили в 1,6 процента. Отмечается, что падение объемов перевозок было кратковременным, уже к июню 2016 года рост восстановился и даже превысил средние значения. Такую динамику специалисты IATA связали с улучшением экономической ситуации в Европе и снижением цен на билеты.