Հունաստանի խորհրդարանը հավանություն է տվել կոշտ տնտեսման միջոցառումների նոր փաթեթին
Հունաստանի խորհրդարանը կողմ է քվեարկել կոշտ տնտեսման նոր միջոցառումների փաթեթին, որի ընդունումը պահանջում են միջազգային վարկատուները (Եվրահանձնաժողով, ԱՄՀ, Եվրոպական ԿԲ և Եվրոպական կայունացման մեխանիզմ), փոխանցում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Փաստաթուղթը նախատեսում է հարկերի բարձրացում և կենսաթոշակների չափի կրճատում։ Ընդունման համար անհրաժեշտ 151 ձայնի փոխարեն օրինագծին աջակցել է 153 պատգամավոր՝ ընդհանուր 300-ից։
Քվեարկությունն անցել Եվրախմբի հանդիպման նախաշեմին, որի ընթացքում մայիսի 22-ին մասնակիցները պետք է գնահատեն Հունաստանում բարեփոխումների արդյունավետությունն ու վճռեն Աթենքին 7.5 մլրդ եվրոյի չափով հերթական տրանշ տրամադրելու հարցը։
Խորհրդարանում քվեարկության ժամանակ Աթենքի կենտրոնում բողոքի ցույց է անցկացվել, որին մասնակցել է մոտ 10 հազար մարդ։ Մի քանի ցուցարար սկսել են դյուրավառ հեղուկով լցված շշեր նետել ոստիկանության ուղղությամբ, ի պատասխան նրանց դեմ արցունքաբեր գազ է կիրառվել։

Парламент Греции поддержал новый пакет мер жесткой экономии
Парламент Греции проголосовал за пакет новых мер жесткой экономии, принятия которых требуют международные кредиторы (Еврокомиссия, МВФ, Европейский центробанк и Европейский стабилизационный механизм), передает русская служба BBC.
Документ предусматривает повышение налогов и сокращение размера пенсий. При необходимых для принятия 151 голосе законопроект поддержали 153 депутата из 300.
Голосование прошло в преддверии заседания Еврогруппы, в ходе которго 22 мая участники должны будут оценить эффективность реформ в Греции и решить вопрос о предоставлении Афинам очередного транша в 7,5 млрд евро.
Во время голосования в парламенте по соответствующему законопроекту в центре Афин прошли акции протеста, в которых приняли участие около 10 тысяч человек. Несколько протестующих начали бросать в полицию бутылки с зажигательной смесью, в ответ те применили слезоточивый газ.