Ուրախ ենք, որ, վերջապես, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գնահատականը հասցեական եղավ Ադրբեջանի նկատմամբ. ԱԺ նախագահ
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն առաջին անգամ հասցեական քննադատություն հնչեցրեց Ադրբեջանի նկատմամբ, Ազգային ժողովում հայտարարեց ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը։
«Կարծում եմ, որ մենք պետք է ճիշտ գնահատենք այդ քայլը, որ այդտեղ ոչ միայն նշանակություն ուներ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ քաղաքականությունը և ոչ կառուցողական մոտեցումը խաղաղությամբ հարցի լուծմանը, այլև ուներ, վստահ եմ, մեծ նշանակություն Հայաստանի վերջին ժամանակների հստակ քայլերով ժողովրդավարության ընդլայնումը, միևնույն ժամանակ», - նշեց նա։
Ա. Բաբլոյանը նշեց, որ այս առումով Հայաստանի դիվանագիտական քայլերը հաջողված են ու խորհրդարանական դիվանագիտության լուման ոչ պակաս նշանակություն ունի հարցի շուրջ։
«Մինսկի խումբը գնատահատական է տալիս երկու կողմին՝ մի կողմը ունի խաղաղ ճանապարհով, ժողովրդավարական քայլերով հարցի լուծման ուղղությունը, մյուս կողմը շարունակական ագրեսիվ քայլերով ուզում է իր դիրքորոշումը պահել»,- ընգծեց Արա Բաբլոյանը։

Спикер парламента Армении: Посредники МГ ОБСЕ указали на агрессивную политику Азербайджана
Спикер парламента Армении Ара Баблоян заявил, что заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ является адресным.
«Это первое адресное заявление посредников. Надо правильно оценить это. В нем указывается агрессивная политика и деструктивный подход Азербайджана. Это свидетельствует об успешной дипломатической политике Армении», - сказал А.Баблоян на заседании правительства.
Вчера посредники в своем заявлении отметили, что согласно информации, собранной из нескольких достоверных источников, 15 мая вооруженные силы Азербайджана выпустили ракету по линии соприкосновения, нанеся удар по военной технике.
«Вечером 16 мая и 17 мая армянские вооруженные силы ответили минометным огнем различного калибра. Эти действия обеих сторон представляют собой значительные нарушения режима прекращения огня и вызывают тревогу», - говорится в распространенном вечером в четверг заявлении посредников, опубликованном на официальном сайте ОБСЕ.