Չինաստանի ԱԳՆ ղեկավարը ԿԺԴՀ-ին կոչ է արել չխախտել ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի բանաձևերը
Չինաստանի ԱԳՆ ղեկավար Վան Ին ԿԺԴՀ-ին կոչ է արել չխախտել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերը և հետևել Կորեական թերակղզու ապամիջուկայնացման ծրագրին: Այս մասին ասված է Չինաստանի ԱԳՆ-ի կայքում հրապարակված հաղորդագրությունում, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Նա նաև հույս է հայտնել, որ կողմերը կշարունակեն խաղաղ երկխոսությունը, որի միջոցով հետագայում հնարավոր կլինի լուծել տարածաշրջանային այդ խնդիրը:
Չինաստանի ԱԳ նախարարը, միաժամանակ, նշել է, որ Հարավային Կորեայի նոր կառավարությունը պետք է նպաստի երկխոսության զարգացմանը:
Հյուսիսային Կորեան մայիսի 21-ին բալիստիկ հրթիռ է արձակել: Այն 500 կմ է անցել և ընկել Ճապոնական ծովում, Ճապոնիայի բացառիկ տնտեսական գոտու սահմաններից այն կողմ: Թռիչքի առավելագույն բարձրությունը 560 կմ է եղել:

Глава МИД Китая призвал КНДР не нарушать резолюции СБ ООН
Гава внешнеполитического ведомства Китая Ван И призвал КНДР не нарушать резолюций СБ ООН и придерживаться курса на денуклеаризацию Корейского полуострова, говорится в опубликованном на сайте МИД КНР сообщении, передает РИА Новости.
Он также выразил надежду, что стороны продолжат мирный диалог, путем которого впоследствии можно будет решить эту острую региональную проблему.
Вместе с тем, глава китайского МИД отметил, что новое правительство Южной Кореи должно содействовать развитию диалога.
КНДР провела пуск баллистической ракеты 21 мая. Ракета пролетела 500 километров и упала в Японское. Максимальная высота полета — 560 километров.