Երկրի ղեկավարի մակարդակով հստակ ակնարկներ եղան, որ բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը փոխվել է. Քաղաքագետ
23/05/2017 12:04
Քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանի դիտարկմամբ՝ վերջին օրերին սահմանին տիրող լարվածության պատճառը մեկն է՝ թշնամանքը, բայց առիթները տարբեր են ու բազմաթիվ:
«Վերջին շրջանի զարգացումներում, թերևս, ամենակարևորն այն չէր, որ ադբեջանցիները «Սպայկով» խոցեցին հայկական ռազմական տեխնիկան, ոչ էլ հայկական կողմի պատժիչ գործողություններն էին, պատճառը քաղաքական այն գործընթացներն են, որոնց մենք ականատես ենք լինում և որոնց ընթացքում բավականին հետաքրքիր շեշտադրումներ եղան», - այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
Քաղաքագետն ընդգծեց, որ այս առումով ուզում է կանգ առնել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի` 6-րդ գումարման Ազգային ժողովում տեղի ունեցած ելույթին:
«Ուզում եմ առանձնացնել երեք գլխավոր կետ, երբ նախագահը խոսում էր փոխզիջումային տրամաբանության մասին, ասաց, որ փոխզիջում ասելով՝ մենք հասկանում ենք Արցախի ինքնորոշման իրավունքի իրացում, երկրորդը` մադրիդյան սկզբունքների քննադատությունն էր նախագահի կողմից: Երբ նա խոսում էր այդ սկզբունքների պարագրաֆներից մեկի մասին, ասաց, որ բավականին շատ հարցեր են առաջացնում ու լավ է, որ դրանք կյանքի չեն կոչվել, որովհետև, ըստ էության, մենք կունենայինք մի նախադեպ, որը 1970 թվականից մինչ օրս կյանքի չի կոչվել ու լուծման պատճառ չի դարձել, երրորդը` զուտ բանակցող փաստաթղթին էր վերաբերում. Սերժ Սարգսյանն ասաց, որ Կազանյան փաստաթուղթը դեռ արխիվ չի ուղարկվել, բայց դրան հավելեց, որ մինչ օրս որևէ մեկը հրապարակավ ճիշտ չի ներկայացրել այն փաստաթուղթը, որը տարիներ շարունակ քննարկվում էր, այսինքն` ակնկարկ է արվում միանգամայն այլ փաստաթղթի մասին, որը դեռևս հայտնի չէ», - ասաց քաղաքագետը:
Նրա խոսքով` այս ամենը թույլ է տալիս ենթադրելու, որ բանակցային գործընթացում իրավիճակն այն չէ, ինչ հաճախ ներկայացվում է մամուլում:
«Երկրի ղեկավարի մակարդակով հստակ ակնկարկներ եղան, որ բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը փոխվել է», - ընդգծեց Հ. Մելիք-Շահնազարյանը:

Грант Мелик-Шахназарян: Глава государства заявил о том, что логика переговорного процесса изменилась
23/05/2017 13:54
Политолог Грант Мелик-Шахназарян считает, что причина царящего в последние дни на границе напряжения одна – вражда.
«В развитиях за последнее время, пожалуй, самым важным является не то, что азербайджанцы поразили армянскую военную технику «Спайками», и не карательные действия армянской стороны, а те политические процессы, очевидцами которых мы стали и в которых были довольно интересные акценты», - заявил Грант Мелик-Шахназарян.
Политолог подчеркнул, что в данном контексте хочет остановиться на послании президента Сержа Саргсяна Национальному Собранию Армении 6-го созыва.
«Хочу выделить три главных пункта: когда президент говорил о логике компромисса, он заявил, что говоря о компромиссах, мы понимаем реализацию права Арцаха на самоопределение. Во-вторых, Мадридские принципы были подвергнуты критике президентом. Когда президент говорил об одном из абзацев Мадридского документа, заявил, что он вызывал серьёзные вопросы и хорошо, что они не были реализованы, поскольку, по сути, мы имели бы прецедент, который с 1970 года до сих пор не выполнен и имеет число консультативный статус. Третий касается не только переговорного документа: Серж Саргсян заявил, что Казанский документ пока не направлен в архив, однако добавил, что до сих пор никто публично не смог точно представить тот вариант, подробности которого долгие годы обсуждаются, то есть здесь есть намек на совершенно другой документ, который пока неизвестен», - сказал политолог.
По его словам, все это позволяет предполагать, что ситуация в переговорном процессе не такая, какой ее часто представляют в СМИ.
«На уровне главы государства были озвучены четкие намеки, согласно которым логика переговорного процесса изменилась», - подчеркнул Грант Мелик-Шахназарян.