ՀՀ նախագահն ու Բելգիայի նորանշանակ դեսպանն անդրադարձել են  հայ-բելգիական փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորություններին
23/05/2017 14:38
ՀՀ նախագահն ու Բելգիայի նորանշանակ դեսպանն անդրադարձել են հայ-բելգիական փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորություններին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Բելգիայի Թագավորության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժան-Արթուր Ռեժիբոն (նստավայրը՝ Մոսկվա):
Հանրապետության նախագահը շնորհավորել է դեսպան Ռեժիբոյին Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունն սկսելու կապակցությամբ, մաղթել հաջողություններ: Նշելով, որ այս տարի Հայաստանը և Բելգիան նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է փաստել, որ անցած ավելի քան երկու տասնամյակում երկկողմ միջպետական հարաբերությունները շարունակական զարգացում են ունեցել, սակայն, ըստ Նախագահի, ակնկալիքները շատ ավելին են այդ հարաբերություններն առավել խորացնելու և նոր բովանդակությամբ երկկողմ օրակարգը հարստացնելու առումով: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ նորանշանակ դեսպանն իր ակտիվ գործունեությամբ կնպաստի հայ-բելգիական կապերի սերտացմանն ու բազմաբնույթ համագործակցության զարգացմանը:
Դեսպան Ռեժիբոն շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության նախագահին ընդունելության համար, ընդգծել, որ, իրոք, անցած 25 տարիներին երկու երկրներն ունեցել են բարեկամական հարաբերություններ, և իր խնդիրն է դրանք պահպանել ու զարգացնել:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել տարբեր ոլորտներում հայ-բելգիական փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորություններին ու հեռանկարին՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով:

Президент Армении и новоназначенный посол Бельгии обсудили возможности расширения армяно-бельгийского взаимодействия
23/05/2017 15:48
Новоназначенный Чрезвычайный и Полномочный посол Королевства Бельгии в Армении Жан-Артур Режибо (резиденция в Москве) вручил сегодня верительные грамоты президенту Армении Сержу Саргсяну.
Президент С.Сагсян поздравил посла Режибо с началом дипломатической миссии в Армении, пожелал успехов. Отметив, что в этом году Армения и Бельгия отмечают 25-летие установления дипломатических отношений, Серж Саргсян с удовлетворением констатировал, что за прошедшие более чем два десятилетия двусторонние межгосударственные отношения переживали непрерывное развитие. Однако, по словам президента, в плане углубления этих отношений и обогащения двусторонней повестки новым содержанием ожиданий намного больше. Серж Саргсян выразил надежду, что новоназначенный посол своей активной деятельностью поспособствует упрочению армяно-бельгийских связей и развитию разнопланового сотрудничества.
Посол Режибо выразил благодарность президенту Армении за приём, подчеркнув, что, за прошедшие 25 лет обе страны имели дружественные отношения, и его задача сохранить и развить эти отношения.
На встрече речь шла о возможностях и перспективах расширения армяно-бельгийского взаимодействия в разных сферах, как в двустороннем, так и в многостороннем форматах.