Հայաստանն ակնկալում է մեկնարկել մուտքի արտոնագրի ազատականացման շուրջ երկխոսություն. Էդվարդ Նալբանդյան
23/05/2017 14:51
Մայիսի 23-ին Բրյուսելում կայացել է Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության խորհրդի 17-րդ նիստը, տեղեկացնում է ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի ծառայությունը:
ՀՀ պատվիրակությունը գլխավորել է արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը, իսկ Եվրոպական միության պատվիրակությունը՝ ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինին:
Հայաստանի պատվիրակության կազմում էին տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը, արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանը, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարարի տեղակալ Մակար Ղամբարյանը:
Կողմերն անդրադարձել են Համագործակցության խորհրդի նախորդ նիստից հետո արձանագրված ձեռքբերումներին:
Հանգամանալից քննարկում  է ծավալվել Հայաստան-Եվրոպական միություն օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի շուրջ, այդ թվում՝ քաղաքական երկխոսություն, առևտրի և ոլորտային համագործակցություն, մարդու իրավունքներ, շարժունակություն, բարեփոխումների գործընթաց: Խորհրդի նիստին մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Եվրոպական միություն գործընկերության 2017-2020 թթ. առաջնահերթությունների շուրջ։
Անդրադարձ է կատարվել նախորդ տարվա ընթացքում բարձր մակարդակի փոխայցերին, Հայաստան-Եվրոպական միություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուրջ արդյունավետ բանակցություններին, ԵՄ տարբեր ծրագրերում Հայաստանի մասնակցությանը:
Ընդգծելով ընթացիկ տարվա փետրվարին Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ու Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի կողմից Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ավարտի մասին հայտարարությունը և մարտին Երևանում դրա նախաստորագրումը՝ հույս է հայտնվել որ Համաձայնագիրը հնարավոր կլինի ստորագրել ԵՄ Արևելյան գործընկերության բրյուսելյան գագաթաժողովի ընթացքում:
Իր խոսքում Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ Հայաստանը շարունակում է հանձնառու մնալ Արևելյան գործընկերության նպատակներին և իր նպաստը բերել այդ բազմակողմ ձևաչափում իրականացվող համատեղ ջանքերին:
Անդրադարձ է կատարվել վերջին երկու տարվա ընթացքում Հայաստանի արձանագրած ձեռքբերումներին, այդ թվում COSME և Հորիզոն 2020 ծրագրերին միանալը, ինչպես նաև Ստեղծագործ Եվրոպա ծրագրի և Ընդհանուր ավիացիոն գոտու շուրջ մեկնարկած բանակցություններին:
Ընդգծվել է Հայաստանի և Եվրոպական միության ակտիվ համագործակցությունը մուտքի արտոնագրերի դյուրացման գործընթացի և հետընդունման համաձայնագրերի իրականացման ուղղությամբ: Էդվարդ Նալբանդյանն այս համատեքստում նշել է, որ Հայաստանն ակնկալում է մեկնարկել մուտքի արտոնագրի ազատականացման շուրջ երկխոսությունը, ինչպես  ավելի վաղ նախանշվել էր Ռիգայում:

Армения надеется начать диалог вокруг либерализации визового режима – Эдвард Налбандян
Армения остается приверженной целям программы ЕС «Восточное партнерство» и продолжит содействовать совместным усилиям, прилагаемым в данном многостороннем формате. Об этом заявил сегодня исполняющий обязанности министра иностранных дел РА Эдвард Налбандян в ходе выступления на состоявшемся в Брюсселе 17-м заседании Совета сотрудничества Армения – Евросоюз.
В рамках заседания подробно обсуждался широкий спектр вопросов повестки сотрудничества Армения-ЕС и приоритеты партнерства на 2017-2020гг.
Э.Налбандян выразил надежду на то, что парафированное в марте с.г. Соглашение о всеобъемлющем и расширенном сотрудничестве Армении и Евросоюза возможно будет подписать уже в ходе брюссельского саммита Восточного партнерства ЕС.
Было подчеркнуто активное сотрудничество Армении и Евросоюза вокруг процесса упрощения визового режима и в направлении реализации договоров о реадмиссии. Эдвард Налбандян подчеркнул в данном контексте, что Армения надеется начать диалог вокруг либерализации визового режима, как это было обозначено ранее в Риге.
Обсуждались также актуальные международные и региональные вопросы, затронули процессы в Иране, Турции, на Ближнем Востоке.
Эдвард Налбандян представил усилия Армении и сопредседателей Минской группы ОБСЕ в направлении исключительно мирного урегулирования карабахского конфликта.
Эдвард Налбанядн напомнил, что инициированная Азербайджаном в начале апреля 2016 года агрессия вылилась в самые широкомасштабные боевые действия с момента подписания трехсторонних соглашений о прекращении огня 1994 и 1995 годов.
И.о. главы МИД Армении подчеркнул, что грубейшие нарушения Азербайджаном в апреле 2016 года международного гуманитарного права и прав человека имели целью запугать население Арцаха.
Глава дипломатии ЕС Федерика Могерини в свою очередь заявила, что у карабахского конфликта нет военного решения и Евросоюз полностью поддерживает усилия стран-сопредседателей МГ ОБСЕ.