Ադրբեջանը պետք է ճանաչի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացումը. Էդուարդ Շարմազանով
23/05/2017 12:41
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 23-ին ընդունել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի քաղաքական հարցերով ավագ խորհրդատու Օլեքսանդր Պավլյուկին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին, տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին, ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցին, վերջին ամիսներին Հայաստանում անցկացված խորհրդարանական և Երևանի ավագանու ընտրություններին:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը կարևորել է Հայաստանի՝ ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների զարգացումն ու հույս հայտնել, որ առաջիկայում կստորագրվի ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության նախաստորագրված համաձայնագիրը:
Ներկայացնելով ԼՂ հիմնախնդիրը, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը կարևորել է խնդրի՝ խաղաղ քննարկումների միջոցով կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է Ադրբեջանի ռազմատենչ քաղաքականությանը և նշել, որ օրեր առաջ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդես են եկել հայտարարությամբ և հասցեական քննադատել Ադրբեջանի քաղաքականությունը՝ կապված նրա կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման և զինված ուժերի կողմից շփման գծի երկայնքով կրակ բացելու հետ:
«Տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունն ամրապնդելու համար Ադրբեջանը պետք է ճանաչի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացումը. քանի դեռ Ադրբեջանը չի ճանաչել այդ իրավունքը, խնդիրը չի կարող կարգավորվել», - մասնավորապես ասել է ԱԺ փոխնախագահը:
Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է ապրիլյան պատերազմից հետո Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում կայացած գագաթաժողովների արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարումից և շարունակում իր որդեգրած ռազմատենչ քաղաքականությունը:

Эдуард Шармазанов: Азербайджан должен признать полную реализацию права народа Арцаха на самоопределение
23/05/2017 14:07
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов 23 мая принял старшего советника по политическим вопросам Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Олександра Павлюка, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Гость поздравил Э.Шармазанова с переизбранием на ответственный пост вице-спикера НС и пожелал плодотворной работы. Э.Шармазанов приветствовал очередной визит О.Павлюка в Армению.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, представляющие двусторонний интерес, затронуты отношения РА – ЕС, проблемы региональной безопасности, урегулирование карабахского конфликта, а также прошедшие в Армении парламентские выборы и выборы в Совет старейшин Еревана.
Вице-спикер НС Э.Шармазанов подчеркнул важность развития отношений Армении с ЕС и выразил надежду на скорейшее подписание парафированного Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения – ЕС.
Представляя по просьбе гостя процесс карабахского урегулирования, Э.Шармазанов особо выделил важность урегулирования карабахской проблемы путем мирных переговоров в рамках Минской группы ОБСЕ. В этом контексте он обратился к милитаристской политике Азербайджана и отметил, что на днях сопредседатели МГ ОБСЕ выступили с заявлением и адресной критикой политики Азербайджана в связи с нарушением им режима перемирия.
«Для укрепления регионального мира и стабильности Азербайджан должен признать полную реализацию права на самоопределение народа Арцаха: пока Азербайджан не признал это право, проблема не может быть урегулирована», - сказал в частности вице-спикер НС Армении.
Э.Шармазанов подчеркнул, что Азербайджан отказывается от выполнения достигнутых после Апрельской войны договоренностей в итоге саммитов в Вене и Санкт-Петербурге и продолжает свою воинственную политику.