Թրամփը Դուտերտեի հետ զրույցի ժամանակ Կիմ Չեն Ընին «խելագար» է անվանել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ֆիլիպինցի իր գործընկեր Ռոդրիգո Դուտերտեի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ ԿԺԴՀ առաջնորդ Կին Չեն Ընին «միջուկային զենքին տիրապետող խելագար» է անվանել, հայտնում է Gazeta.ru-ն` հղում անելով The Washington Post-ին։
Նշվում է, որ թերթը ձեռք է բերել Թրամփի և Դուտերտեի զրույցի վերծանումը, որը տեղի է ունեցել ապրիլի 29-ին։
Թրամփը «որոշակի բավարարվածություն» է հայտնել Հյուսիսային Կորեայում հրթիռի անհաջող փորձարկման հետ կապված՝ նշելով, որ «նրա բոլոր հրթիռները անհաջողության են մատնվում» և դա «լավ լուր» անվանել։
Դուտերտեն հայտարարել է, որ Կիմ Չեն Ընը «խաղում է իր ռումբերի՝ իր խաղալիքների հետ» և ենթադրել, որ «նրա խելքը լավ չի աշխատում, և նա կարող է պարզապես խելագարվել»։
«Մենք չենք կարող թույլ տալ միջուկային զենքին տիրապետող խելագարին լինել ազատության մեջ։ Մենք մեծ կրակային հզորություն ունենք, նրանից 20 անգամ ավելի, բայց մենք չենք ցանկանում այն օգտագործել», - ասել է Թրամփը:

Трамп в разговоре с Дутерте назвал Ким Чен Ына «сумасшедшим»
Президент США Дональд Трамп в ходе телефонного разговора с филиппинским коллегой Родриго Дутерте назвал лидера КНДР Ким Чен Ына «сумасшедшим с ядерным оружием», передает Gazeta.ru  со ссылкой на The Washington Post.
Сообщается, что в распоряжении газеты оказалась расшифровка разговора между Трампом и Дутерте, который состоялся 29 апреля.
Трамп выразил «некоторое удовлетворение» неудачными испытания ракет Северной Кореей, отметив, что «все ее ракеты терпят неудачу», и назвал это «хорошей новостью».
Дутерте при этом заявил, что Ким Чен Ын «играет со своими бомбами — своими игрушками», и предположил, что «его ум не хорошо работает и он может просто сойти с ума».
В свою очередь Трамп отметил, что у США «много огневой мощи», в том числе две атомные подводные лодки, отправленные Пентагоном к Корейскому полуострову.
«Мы не можем позволить безумцу, обладающему ядерным оружием, быть на свободе. У нас много огневой мощи, больше чем у него раз в 20, но мы не хотим ее использовать», — сказал Трамп.