ԱՄՆ-ում կոնգրեսականի թեկնածուն մեղադրվում է Guardian-ի լրագրողի վրա հարձակվելու մեջ
Ամերիկյան Մոնտանա նահանգից Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի թեկնածու Գրեգ Ջիանֆորտեն մեղադրվում է բրիտանական Guardian պարբերականի լրագրող Ջեյքոբս Բենի վրա հարձակվելու մեջ։ Այս մասին հայտնել է  Մոնտանայի ոստիկանության պաշտոնյան, փոխանցում է ТАСС-ը:
Ջիանֆորտեն դատարանի առջև կկանգնի մինչև հունիսի 7-ը։ Մեղքը հաստատվելու դեպքում նրան առավելագույնը 500 դոլարի չափով տուգանք և 6 ամիս ժամկետով ազատազրկում է սպառնում։
Միջադեպը տեղի է ունեցել Բոզմեն քաղաքում Ջիանֆորտեի նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ։ Լրագրողի խոսքով, երբ ցանկացել է հարց տալ Ջիանֆորտեին, վերջինը սկսել է իրեն ագրեսիվ պահել, հրել է թղթակցին, ինչի հետևանքով վերջինն ընկել ու կոտրել ակնոցը։

Кандидату в конгрессмены США предъявлено обвинение за нападение на журналиста Guardian
Кандидат в члены Палаты представителей Конгресса США от штата Монтана Грег Джианфорте обвиняется в нападении на журналиста британской газеты Guardian Бена Джейкобса. Об этом в говорится в заявлении управления шерифа округа Галлатин в Монтане, передает ТАСС.
Джианфорте получил повестку в суд, предстать перед которым он должен до 7 июня. В случае вынесения обвинительного приговора, максимальным наказанием, которое грозит кандидату в члены Палаты представителей Конгресса, станет штраф в размере $500 и лишение свободы сроком на шесть месяцев.
Инцидент произошел в городе Бозмен на мероприятии, проходившем в рамках кампании Джианфорте по борьбе за кресло конгрессмена. По словам журналиста, при попытке задать Джианфорте вопрос, тот начал вести себя агрессивно, толкнул репортера, в результате чего тот упал, разбил очки и ушиб руку.