Ֆրանսիայի նախարարը հաստատել է երկրի հատուկ ստորաբաժանումների ներկայությունը Սիրիայում
Ֆրանսիայի զինված ուժերի նոր նախարար Սիլվի Գուլարը հաստատել է ֆրանսիական հատուկ ուժերի ներկայությունը Սիրիայի տարածքում՝ «Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված) ահաբեկչական խմբավորման զինյալների դեմ պայքարում որոշակի գործողություններ անցկացնելու նպատակով, հայտնում է ТАСС-ը:
«Մենք ունենք հատուկ ուժեր, որոնք որոշակի գործողություններ են կատարում», - ասել է նա՝ ելույթ ունենալով Europe1 ռադիոկայանի եթերում:
Դրա հետ մեկտեղ նախարարն ընդգծել է, որ Ֆրանսիան ցամաքային գործողություններ իրականացնելու համար խոշոր զորակազմ Սիրիա ուղարկելու պլաններ չունի:
«Ֆրանսիան լիովին կատարում է իր դերը կոալիցիայում: Այնտեղ (Սիրիայում) գտնվում են մեր ինքնաթիռները», - ասել է Գուլարը:
Նա ընդգծել է, որ հանրապետության զինված ուժերի նախարարությունում խնդիրը տեսնում են առկա ուժերն ակտիվացնելու մեջ:

Министр Франции подтвердила присутствие спецподразделений страны в Сирии
Новый министр вооруженных сил Франции Сильви Гулар подтвердила присутствие французских специальных сил на территории Сирии для проведения точечных операций по борьбе с боевиками террористической группировки «Исламское государство» (ИГ, запрещена в РФ), сообщает ТАСС.
«У нас есть специальные силы, которые выполняют точечные операции», - сказала она в эфире радиостанции Europe1.
Вместе с тем она подчеркнула, что у Франции нет планов направлять в Сирию крупный военный контингент для выполнения наземных операций.
«Франция полностью выполняет свою роль в коалиции. Там (в Сирии - прим. ТАСС) находятся наши самолеты», - сказала Гулар. Она подчеркнула, что в Министерстве вооруженных сил республики видят задачу в том, чтобы активизировать имеющиеся силы.