Հալեպ-2017 առաջին էքսկուրսիոն շրջագայությանն ավելի քան 300 սիրիացի է մասնակցել
Հալեպի տարածքում մարտական գործողությունների ավարտից հետո տուրիստական տարեշրջանն է բացել առաջին համալիր Էքսկուրսիոն շրջագայությունն աշխարհի ամենահին քաղաքում, փոխանցում է ТАСС-ը:
Սիրիայի տարբեր անկյուններից ավելի քան 300 դպրոցական, ուսանող և թոշակառու դիտել է Հալեպի հին մասի հնադարյան տեսարժան վայրերը՝ Օմեյադի մզկիթը, Միջնաբերդը և ամֆիթատրոնը:
«Քաղաքի հին մասում տուրիստական խմբերի ուղևորության երթուղով բացված են սննդի կետեր և հուշանվերների խանութներ. ներկայում էքսկուրսիաների անցկացման հայտեր են ստացվում ներքին զբոսաշրջության գծով», - լրագրողներին ասել է տուրիստական ֆիրմայի սեփականատեր Սամեր Ալ Շայախը:
Նա հիշեցրել է, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից աշխարհի ամենահին քաղաք ճանաչված Հալեպ նախքան պատերազմն ավելի քան յոթ միլիոն զբոսաշրջիկ էր այցելում: Էքսկուրսիան ավարտվել է հնադարյան ամֆիթատրոնում երաժշտական ներկայացմամբ:

Первый экскурсионный тур Алеппо-2017 собрал более 300 сирийцев
Первый после окончания боевых действий на территории Алеппо комплексный экскурсионный тур открыл туристический сезон в самом древнем городе мира, передает ТАСС.
Более 300 школьников, студентов и пенсионеров из разных уголков Сирии осмотрели древние достопримечательности старой части Алеппо - мечеть Омейядов, Цитадель и амфитеатр.
«По маршруту следования туристических групп в Старой части города уже открыты пункты питания и сувенирные магазины - в настоящее время заявки на проведение экскурсий поступают по линии внутреннего туризма», - сказал журналистам владелец туристической фирмы Самер Аль-Шаях.
Он напомнил, что признанный ЮНЕСКО самым древним городом мира, Алеппо до войны посещали более семи млн туристов. Экскурсия закончилась музыкальным представлением в древнем амфитеатре.