Մոսուլի մոտ կոալիցիայի հարվածից 100 մարդ մահացել է, 36-ը՝ անհետ կորել
Իրաքյան Մոսուլի մոտ կոալիցիայի հարվածից ավելի քան 100 մարդ է մահացել, 36-ը մնում է անհետ կորածների ցուցակում, ասված է «Իսլամական պետության» (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված) դեմ պայքարի  ԱՄՆ ղեկավարած կոալիցիայի հայտարարության մեջ, փոխացում է РИА Новости-ն:
Ընդ որում, կոալիցիայի տվյալներով, խաղաղ բնակիչները մահացել են ԻՊ-ի դրած պայթուցիկի դետոնացիայից, այլ ոչ թե կոալիցիայի արկից:
«Իրաքի Մոսուլի Ալ Ջադիդա շրջանում կոալիցիայի մարտի 17-ի հարվածի հետաքննությունը պարզել է, որ երկրորդ պայթյունը ուղեկցվել է փլզումով, որի հետևանքով զոհվել է ԻՊ-ի 2 դիպուկահար, 101 խաղաղ բնակիչ շենքի առաջին հարկերում թաքնվածներից, և 4 խաղաղ բնակիչ հարևան շենքից: Անհետ կորել է 36 խաղաղ քաղաքացի, որոնք ենթադրաբար եղել են հարվածի ենթարկված շենքին միացած մյուս շենքում», - ասված է հայտարարության մեջ:
«Հետաքննությունը պարզել է, որ ԻՊ-ը մեծ քանակությամբ պայթուցիկ է տեղադրել շենքում, որտեղ գտնվել են բազմաթիվ խաղաղ բնակիչներ, ապա այնտեղից հարձակվել է իրաքյան ուժերի վրա», - ասված է հայտարարության մեջ:

Под Мосулом при ударе коалиции 100 человек погибли, 36 пропали без вести
Тридцать шесть человек остаются в списках пропавших без вести помимо подтвержденной цифры более чем в 100 погибших при ударе коалиции под иракским Мосулом, говорится в заявлении коалиции под руководством США по борьбе с «Исламское государство» (запрещенное в России), передает РИА Новости.
При этом, по данным коалиции, мирные жители погибли из-за детонации взрывчатки, заложенной ИГ, а не от снаряда коалиции. Утверждается, что боевики ИГ* спровоцировали удар, предварительно заложив взрывчатку.
«Расследование удара коалиции 17 марта в округе иракского Мосула Аль-Джадида установило, что вторичный взрыв спровоцировал обрушение, в котором погибли два снайпера ИГ, 101 мирный житель из числа тех, кто прятался на первых этажах здания, и четыре мирных жителя из соседнего здания. Пропали без вести 36 мирных граждан, которые, предположительно, были в здании, соединенном с тем, которое подверглось удару», — говорится в заявлении.
«Расследование установило, что ИГ заложило большое количество взрывчатки в здание, где было много мирных жителей, а затем атаковало оттуда иракские силы», — говорится в релизе.
Утверждается, что коалиция и иракские силы не знали о присутствии мирных жителей в здании, которое подверглось удару.