Մերկելն Էրդողանի հետ հանդիպմանը կոչ է արել ազատ արձակել գերմանացի լրագրող Յուջելին
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպման ժամանակ կոչ է արել ազատ արձակել գերմանական Welt թերթի թղթակից Դենիզ Յուջելին: Այս մասին հայտնել է Գերմանիայի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Շտեֆան Զայբերգը, փոխանցում է ТАСС-ը:
Նրա խոսքով՝ «գերմանա-թուրքական հարաբերություններում առկա դժվարություններին» նվիրված հանդիպումն անցկացվել է Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի շրջանակում:
Ինչպես նշվում է, Մերկելը ևս մեկ անգամ շեշտել է, որ Բունդեսթագի պատգամավորները անբաժանելի իրավունք ունեն այցելելու Բունդեսվերի արտասահմանյան գործողություններին մասնակցող զինվորականներին:
Բեռլինի և Անկարայի միջև հարաբերությունների վատթարացման հերթական ալիքը բարձրացել է, որ թուրքական իշխանությունները գերմանական կառավարությանը տեղեկացրել են, որ թույլ չեն տալիս Բունդեսթագի պատգամավորների մուտքը «Ինջիրլիք» ռազմաբազա:

Меркель во время встречи с Эрдоганом призвала освободить журналиста Юджеля
Канцлер Германии Ангела Меркель во время встречи с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом призвала освободить корреспондента газеты Welt Дениза Юджеля. Об этом сообщил официальный представитель правительства ФРГ Штеффен Зайберт, передает ТАСС.
Встреча, посвященная «существующим трудностям в германо-турецких отношениях», состоялась на полях саммита НАТО в Брюсселе, информировал он.
Канцлер еще раз указала на то, что депутаты Бундестага имеют неотъемлемое право посещать военных Бундесвера, задействованных в зарубежных операциях.
Очередной виток ухудшения отношений между Берлином и Анкарой произошел после того, как турецкие власти проинформировали германское правительство об отказе допустить депутатов Бундестага на Инджирлик.