Ժամանակակից ոռոգման ցանցի կառուցումը նոր որակ կհաղորդի Արցախի պարենային անվտանգության բարձր մակարդակի ապահովմանը. Բակո Սահակյան
27/05/2017 13:35
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը մայիսի 27-ին Երևան քաղաքում մասնակցել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստին:
«Արցախի Հանրապետության պետականաշինության գերխնդիրներից է անվտանգության կենսունակ համակարգի ձևավորումը և պահպանումը: Այն նաև համայն հայության կարևորագույն առաջադրանքներից մեկն է, որի իրականացման համար ջանք ու եռանդ չեն խնայում Մայր Հայաստանը և Սփյուռքը: Այս ուղղությամբ մեծածավալ աշխատանք է իրականացվում նաեւ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի խողովակներով»:
Բակո Սահակյանն առաջարկել է «Հեռուստամարաթոն-2017»-ի ծրագրում ներառել խորքային հորերի հորատման, նոր ոռոգման ցանցի կառուցման և արևային էներգիայի համակարգի ներդրման նախագծերը:
Բ. Սահակյանի բնութագրմամբ՝ ժամանակակից ոռոգման ցանցի կառուցումը նոր որակ կհաղորդի Արցախի պարենային անվտանգության բարձր մակարդակի ապահովմանը, գյուղատնտեսության զարգացմանը, կնպաստի գյուղական բնակչության բարեկեցության մակարդակի բարձրացմանը, մշտական ու երաշխավորված աշխատատեղեր կապահովի շրջաններում:

Бако Саакян принял участие в заседании Совета попечителей Всеармянского фонда «Айастан»
Президент Республики Арцах Бако Саакян в Ереване 27 мая принял участие в заседании Совета попечителей Всеармянского фонда «Айастан», сообщает пресс-служба президента НКР.
В своем слове Бако Саакян отметил: «Среди сверхзадач государственного строительства Республики Арцах – формирование и сохранение жизнеспособной системы безопасности. Она является также одной их важнейших целей всего армянства, для реализации которой Армения и Диаспора не жалеют сил и средств. В этом направлении крупномасштабная работа осуществляется также по каналам Всеармянского фонда „Айастан”».
Президент предложил включить в программу «Телемарафона-2017» проекты бурения глубинных колодцев, сооружения новой оросительной сети и внедрения системы солнечной энергии.
По словам Президента Саакяна, строительство современной оросительной сети придаст новое качество процессу обеспечения высокого уровня продовольственной безопасности Арцаха, развития сельского хозяйства, окажет содействие повышению благосостояния сельского населения, обеспечит постоянные и гарантированные рабочие места в районах республики.