Շաբաթվա ընթացքում շփման գծում օպերատիվ իրադրության կտրուկ փոփոխություններ տեղի չեն ունեցել. Արցախի ՊՆ
27/05/2017 14:02
Մայիսի 21-ից 27-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում օպերատիվ իրադրության մեջ կտրուկ փոփոխություններ տեղի չեն ունեցել:
Արցախի Հանրապետության ՊՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ շաբաթվա ընթացքում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 550 անգամ՝ շփման գծի տարբեր հատվածներում կիրառելով նաև 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետեր և հաստոցավոր հակատանկային ու ավտոմատ նռնականետեր:
Ադրբեջանական զինուժի կողմից հրադադարի խախտման հետևանքով՝ ՊԲ հյուսիսային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում մայիսի 26-ին զոհվել է պայմանագրային զինծառայող Արմեն Հարությունյանը (ծնվ. 1996թ.):
ՊԲ առաջապահ զորամասերը հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատասխան գործողությունների և շարունակել վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

Минобороны НКР: За неделю на линии соприкосновения кардинальных изменений в оперативной обстановке не произошло
27/05/2017 15:23
На линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск в период с 21 по 27 мая кардинальных изменений в оперативной обстановке не произошло, сообщает пресс-служба министерства обороны Республики Арцах.
За минувшую неделю ВС Азербайджана из стрелкового оружия различного калибра нарушили режим прекращения огня свыше 550 раз, на различных участках линии соприкосновения применяя также 60-мм и 82-мм минометы, автоматический и станковый противотанковый гранатометы.
Вследствие нарушения ВС Азербайджана режима перемирия на оборонительном участке одной из воинских частей Армии обороны НКР, дислоцированной в северном направлении линии соприкосновения, 26 мая погиб военнослужащий-контрактник Армен Арутюнян (1996 г.р.).
«Передовые подразделения Армии обороны НКР для подавления активности ВС Азербайджана прибегли к ответным действиям, продолжая уверенно выполнять поставленную боевую задачу», - говорится в сообщении.