Ընտրությունների արդյունքներով` 3 հայազգի պատգամավոր է անցել Ֆրանսիայի Ազգային ժողով. Լուսանկարներ
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի «Առաջ Հանրապետություն» կուսակցության կազմում Ֆրանսիայի խորհրդարանական ընտրություններում միանգամից 3 ֆրանսահայ է ընտրվել: Այդ մասին տեղեկացնում է ֆրանսիահայ հասարակական գործիչ Արման Ավագյանը:
«Սա պատմության մեջ առաջին անգամն է, որ միանգամից այսքան հայ է ընտրվել պատգամավորներ», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Ավագյանը:
Այսպիսով՝ ընտրված պատգամավորներն են՝ Ժակ Մարիլոսյանը՝ Փարիզից, Դանիել Կազարյանը՝ Լիոնից, 30-ամյա Գիյոմ Կասբարյանը ՝ Շարտր քաղաքից։ Նրա խոսքով՝ ևս մեկ պատգամավոր՝ Նադյա Եսայանը, որի ամուսինն է հայազգի, ևս ընտրվել է Վիերզոն քաղաքից։
«Այսօր ավելի քան կես միլիոնանոց ֆրանսահայ համայնքի պատմության մեջ նոր և մեծ էջ բացվեց», - ասաց Ավագյանը:

Сразу трое французских армян прошли в парламент Франции
Сразу 3 французских армянина от движения президента Франции Эммануэля Макрона «Вперед, республика» по итогам выборов прошли в Национальное собрание. Об этом сообщил французский общественный деятель армянского происхождения Арман Авакян.
«Впервые в истории депутатами избраны сразу 3 французских армянина», – сказал Арман Авакян  в беседе с корреспондентом Aysor.am.
«В парламент прошли: Жак Марилосян из Парижа, Даниэль Казарян из Лиона, 30-летний Гийом Касбарян из города Шартр. Кроме того, депутатом избрана Надя Есаян из города Вьерзон, у нее супруг является армянином», – отметил он.