Մեյը խոստացել է Brexit-ի ընթացքում հաշվի առնել շահագրգիռ բոլոր կողմերի կարծիքը
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը խոստացել է Եվրամիությունից երկրի դուրսբերումն իրականացնել «սահուն ու կազմակերպված»՝ լսելով շահագրգիռ բոլոր կողմերի կարծիքը, ասված է  վարչապետի  էլեկտրոնային նամակում, որն ուղարկվել է երկրի քաղաքական իստեբլիշմենթի ներկայացուցիչներին՝ Եղիսաբեթ Երկրորդ թագուհու գահաճառից առաջ, որը բրիտանական խորհրդարանում կհրապարակի կառավարության երկամյա ծրագրի հիմնական դրույթները, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Քանի որ դա լինելու է կառավարություն, որը խորհրդակցում է և հաշվի առնում մյուսների կարծիքները, մենք պարզորոշ հասկանալ ենք տալիս, որ ցանկանում ենք Brexit-ն իրականացնել՝ համագործակցելով խորհրդարանի, գործարար շրջանների, երկրի ինքնավար մասերի վարչակազմերի և ուրիշների հետ, որպեսզի ապահովենք սահուն ու կազմակերպված դուրս գալը», - այդ նամակից մեջբերում է անում Financial Times թերթը:
Մեյի խոսքով՝ կաբինետի առաջնահերթ խնդիրն այն է, որ «Brexit-ն իրականացվի ճիշտ ձևով»: «Դա նշանակում է այնպիսի համաձայնագրի կնքում, որը կապահովի անցյալ տարվա հանրաքվեի արդյունքների կատարումը և կստանա առավելագույն հանրային աջակցություն», - պարզաբանել է վարչապետը:
Մեյը հայտարարել է, որ իր գլխավորած կառավարությունը մտադիր է ոչ միայն Brexit-ի պայմանների շուրջ առավել շահավետ համաձայնագրի հասնել Եվրամիության հետ, այլև ամրապնդել տնտեսությունը, ստեղծել ավելի արդարացի հասարակություն, բարձրացնել երկրի կարգավիճակը համաշխարհային ասպարեզում և համախմբել բնակչությանը:

Мэй обещала вывести Великобританию из ЕС, прислушиваясь ко всем заинтересованным сторонам
Премьер-министр Великобритании Тереза Мэй обещала осуществить «гладкий и организованный» выход страны из ЕС, прислушиваясь к мнению всех заинтересованных сторон. Об этом говорится в ее электронном письме, направленном представителям политического истеблишмента страны перед тронной речью королевы Елизаветы II, которая огласит в британском парламенте основные положения двухлетней программы правительства, передает ТАСС.
«Поскольку это будет правительство, которое советуется и прислушивается, мы четко даем понять, что мы хотим провести Brexit, сотрудничая с парламентом, с деловыми кругами, с администрациями автономных частей страны и другими, чтобы обеспечить гладкий и организованный выход», - приводит выдержки из этого письма газета Financial Times.
По словам Мэй, первостепенная задача кабинета заключается в том, чтобы «осуществить Brexit правильным образом». «Это означает заключение  такого соглашения, которое обеспечит выполнение итогов прошлогоднего референдума и получит максимальную общественную поддержку», - пояснила премьер.
Мэй заявила, что возглавляемое ей правительство намерено не только достичь наиболее выгодного соглашения с ЕС об условиях Brexit, но и укрепить экономику, создать более справедливое общество, повысить статус страны на мировой арене и сплотить население.