Լավրովը Սիրիայի ընդդիմության հետ քննարկել է երկրի ճգնաժամի կարգավորման հարցը
Սիրիայի ընդդիմության ներկայացուցիչները ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ քննարկել է ահաբեկչության դեմ պայքարի, Սիրիայում հրադադար ռեժիմի իրականացման, նաև Աստանայում ու Ժնևում առաջիկա բանակցությունների հարցերը: Այս մասին հայտարարել է «Սիրիայի վաղվա օրը» շարժման առաջնորդ Ահմադ Ջարբան, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Մենք քննարկել ենք ձեռք բերված համաձայնությունները», - հանդիպումից հետո լրագրողներին ասել է նա:
Դրանից բացի, ընդդիմադրի խոսքով, հանդիպման ընթացքում քննարկվել է այս գործընթացում Մոսկվայի դերը, «հատկապես Սիրիայում հրադադարի ռեժիմի իրականացման հարցում»:
Ջարբան նշել է, որ իրենց շարժման ներկայացուցիչները կմասնակցեն Աստանայի, նաև Ժնևի բանակցություններին: «Մենք երկու հանդիպումներին էլ կմասնակցենք: Մեր ներկայացուցիչները կմտնեն Կահիրեի հարթակի մեջ», - հավելել է նա:

Лавров обсудил с сирийской оппозицией урегулирование в стране
Представители сирийской оппозиции обсудили с главой МИД РФ Сергеем Лавровым борьбу с терроризмом, реализацию режима прекращения огня в Сирии, а также предстоящие переговоры в Астане и Женеве. Об этом заявил лидер движения «Завтра Сирии» Ахмад Джарба, передает РИА Новости.
«Мы обсудили уже достигнутые договорённости», — сообщил Джарба журналистам по итогам встречи.
Кроме того, по словам оппозиционера, в ходе встречи обсуждалась роль Москвы в этом процессе, «особенно в реализации режима перемирия в САР».
Как отметил Джарба, представители от их движения примут участие в переговорах как в Астане, так и в Женеве. «Мы будем участвовать в обеих встречах, — добавил он. — Наши представители войдут в состав каирской платформы».