Հունաստանի ԱԳՆ-ն դատապարտել է Ստամբուլի Սուրբ Սոֆիայի տաճարում Ղուրանի ընթերցումը
Հունաստանի ԱԳՆ-ն դատապարտել է Ստամբուլի Սուրբ Սոֆիայի տաճարում Ղուրանի ընթերցումն ու աղոթքը, հայտնում է գերատեսչության կայքը, փոխանցում է Gazeta.ru-ն:
«Մենք դատապարտում ենք Թուրքիայի կրոնական հարցերով վարչության ղեկավարի ներկայութամբ երկրի պետական հեռուստաալիքով հեռարձակված Ղուրանի ընթերցումն ու աղոթքը։ Սուրբ Սոֆիայի տաճարը հուշարձան է, որը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն ներառել է համաշխարհային մշակութային ժառանգության ցանկում։ Ղուրանի ընթերցմամբ, աղոթքի և իսլամի շրջանակում այլ գործողությունների միջոցով այն մզկիթի վերածելու փորձը վիրավորում է միջազգային հանրությանը, որը պետք է դրան արձագանքի։
Դա համայն աշխարհի քրիստոնյաների կրոնական զգացմունքներին և մարդկության ժառանգությունը հարգողներին մարտահրավեր է։ Մենք կոչ ենք անում Թուրքիային ժամանակակից ու ժողովրդավարական երկրի վարքագիծ դրսևորել և պաշտպանել Սուրբ Սոֆիայի էկումենական բնույթը՝ հարգելով այդ հուշարձանը», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ մահմեդականների մեծ խումբ Սուրբ Սոֆիայի դարպասների մոտ աղոթել է (նամազ)՝ պահանջելով այն մզկիթի վերածել։

МИД Греции осудил чтение Корана в соборе Святой Софии в Стамбуле
МИД  Греции осудило чтение Корана и молитвы в соборе Святой Софии в Стамбуле, сообщается на сайте ведомства, передает Gazeta.ru.
«Мы осуждаем чтение Корана и проведение молитв в присутствии главы директората по делам религии Турции, которые транслировались по государственному телевидению Турции. Собор Святой Софии является памятником, признанным ЮНЕСКО в качестве мирового культурного наследия.
Попытка превращения его в мечеть через чтение Корана, совершение молитв и других действий в рамках ислама оскорбляет все международное сообщество, которое должно на это отреагировать. Это вызов религиозным чувствам христиан во всем мире и тем, кто чтит наследие человечества.
Мы призываем Турцию продемонстрировать поведение современной и демократической страны и защитить экуменический характер Святой Софии, уважать давнюю традицию этого памятника», — говорится в заявлении.
Ранее сообщалось, что большая группа мусульман совершила молитву (намаз) у собора Святой Софии, потребовав превратить его обратно в мечеть.