Ֆրանսիայի և Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավարները քննարկել են Ուկրաինայի և  Սիրիայի իրադրությունը
Ֆրանսիայի և Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարներ Ժան-Իվ լե Դրիանը և Զիգմար Գաբրիելը Փարիզում այսօր կայացած հանդիպմանը քննարկել են Ուկրաինայի և Սիրիայի իրադրությունը և մյուս ճգնաժամերը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Հանդիպումը հնարավորություն է ընձեռել քննարկել աշխարհի կայունության պահպանման հետ կապված հարցերի ամբողջ շրջանակը, հայտնի ճգնաժամերը՝ իրադրությունն Ուկրաինայում, Սիրիայում, Լիբիայում: Ինչպես և ավելի վաղ, մեր հայացքները և դիրքորոշումները շատ մոտ են», - լրագրողներին ասել է լե Դրիանը Գերմանիայի ԱԳ նախարար Զիգմար Գաբրիելի հետ Փարիզում կայացած հանդիպումից հետո:
«Մենք քննարկել ենք Սիրիայում կրակի դադարեցման անհրաժեշտությունը և դեմոկրատական իշխանափոխության հեռանկարները: Մենք նաև ցանկանում ենք Սիրիան տեսնել միասնական, չենք ցանկանում, որ երկիրը մասնատվի», - իր հերթին ասել է՝ Գաբրիելը:
«Եվս մեկ թեմա էր նորմանդական ձևաչափը և Մինսկի համաձայնագրերը, որոնք նպատակամղված են Ուկրաինայի իրադրության կարգավորմանը: Մենք կշարունակենք ջանքեր գործադրել այդ ուղղությամբ», - հայտարարել է նա:

Главы МИД Франции и Германии обсудили ситуацию на Украине и в Сирии
Главы МИД Франции и Германии Жан-Ив Ле Дриан и Зигмар Габриэль обсудили в пятницу на встрече в Париже ситуацию на Украине, в Сирии и другие кризисы, передает РИА Новости.
«Встреча позволила обсудить весь круг вопросов, связанный со стабильностью в мире, известные кризисы: ситуацию на Украине, в Сирии, в Ливии. Как и ранее, наши взгляды и позиции очень близки», — сказал Ле Дриан журналистам после встречи с министром иностранных дел Германии Зигмаром Габриэлем в Париже.
«Мы обсудили необходимость прекращения огня в Сирии и перспективы демократического перехода власти. Мы также хотим видеть Сирию единой, не хотим, чтобы страна была разделена», — сказал в свою очередь Габриэль.
«Еще одной темой был нормандский формат и минские соглашения, нацеленные на урегулирование ситуации на Украине. Мы продолжим прилагать усилия в этом направлении», — заявил он.