Մերկելը G20-ի գագաթնաժողովի նախաշեմին Բեռլինում հավաքում է ԵՄ-ի ղեկավարներին
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը մտադիր է հունիսի 28-29-ին Բեռլինում հանդիպում անցկացնել եվրոպական պետությունների ղեկավարների հետ, որպեսզի նրանց հետ համաձայնեցնի դիրքորոշումը «քսանյակի»՝ հուլիսին Համբուրգում կայանալիք գագաթնաժողովի հանգուցային թեմաների շուրջ, Բեռլինում կայացած ճեպազրույցում հայտնել Է ԳԴՀ-ի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցչի տեղակալ Ուլրիկ Դեմերը:
Նրա խոսքով՝ «Մերկելը մտադիր է նրանց հետ քննարկել գագաթնաժողովի նախապատարստումը»:
«Քսանյակի» գագաթնաժողովը Համբուրգում կկայանա հուլիսի 7-8-ին: Գերմանիան որպես  գագաթնաժողովում իր նախագահության գերակայություններ նշել է կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարը, աջակցությունն ազատ առեւտրին, պայքարն ահաբեկչության դեմ և օժանդակությունն Աֆրիկայի երկրների զարգացմանը: Մի շարք հարցերի, այդ թվում՝ կլիմայի և առևտրի շուրջ, «քսանյակի» մասնակիցների միջև տարակարծություններ են պահպանվում:

Меркель соберет в Берлине лидеров ЕС в преддверии саммита G20
Канцлер ФРГ Ангела Меркель намерена 28-29 июня провести в Берлине встречу с лидерами европейских государств, чтобы согласовать с ними позицию по ключевым темам саммита «двадцатки», который пройдет в Гамбурге в июле. Об этом сообщила в пятницу на брифинге заместитель официального представителя правительства ФРГ Ульрике Деммер, передает ТАСС.
По ее словам, «Меркель намерена обсудить с ними подготовку к саммиту». Саммит «двадцатки» состоится в Гамбурге 7-8 июля.
Приоритетами своего председательства в G20 Германия назвала борьбу с изменением климата, поддержку свободной торговли, борьбу с терроризмом и поддержку развития стран Африки. По ряду вопросов, в том числе по климату и торговле, между участниками «двадцатки» остаются расхождения.