ԱՄՆ-ում մրրկահողմը վնասել է «դատաստանի օրվա» ինքնաթիռներ
Ամերիկյան «դատաստանի օրվա» E4-B Boeing 747 երկու ինքնաթիռ, որոնք հայտնի են ԱՄՆ-ի նախագահի «միջուկային ճամպրուկներ» անվանումով, վնասվել են բարձրացած մրրկահողմի հետևանքով, փոխանցում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով FP-ին:
Օդանավերի այդ մոդելները մշակվել են 1970-ականներին՝ սառը պատերազմի ժամանակ: Իրենից հրամանատարական կենտրոն ներկայացնող ինքնաթիռները միջուկային պատերազմի դեպքում կարող են մի քանի օր շարունակ մնալ օդում։ Այս պահին Միացյալ Նահանգները ներկա պահին ունի նման 4 օդանավ։
«Ազգային օպերատիվ կենտրոնի 2 E4-B օդանավեր, որոնք գտնվում էին «Օֆֆութ» ավիաբազայում, փոթորկի հետևանքով վնասվել են», - հայտնել է ԱՄՆ Ռազմաօդային ուժերի հրամանատարության ներկայացուցիչ Փեթ Ռայդերը։

В США торнадо повредил самолеты «судного дня»
Два самолета «судного дня» E4-B Boeing 747s, известные как «ядерные чемоданчики» президента США, получили повреждения в результате торнадо, передает РИА Новости со ссылкой на агентство Франс Пресс.
Эти модели воздушного судна были разработаны в 1970-х годах в ходе холодной войны. Самолет представляет собой командный центр, который в случае ядерной войны может находиться в небе несколько дней. На данный момент на вооружении США состоят четыре таких самолета.
«Два самолета E4-B Национального оперативного центра, базирующиеся на авиабазе «Оффут», получили повреждения в результате шторма», — сообщил представитель командования ВВС США Пэт Райдер.