Մակրոնը հաստատել է Մինսկի պայմանավորվածություններն իրագործելու հանձնառությունը
Ֆրանսիան հավատարիմ է մնում Ուկրաինայի վերաբերյալ ձեռք բերված Մինսկի պայմանավորվածություններին, հայտարարել է  Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը՝ Ուկրաինայի իր պաշտոնակից Պյոտր Պորոշենկոյի հետ հունիսի 26-ին Փարիզում կայացած հանդիպումից հետո:
«Ես նախագահ Պորոշենկոյին հավաստեցի Մինսկի գործընթացին աջակցելու իմ ցանկությունը», - ասել է Մակրոնը՝ հույս հայտնելով, որ «նորմանդական ձեւաչափով» (Ֆրանսիա, Գերմանիա, ՌԴ և Ուկրաինա) նոր հանդիպումը կկայանա մոտ ժամանակներս:
Ընդ որում` Ֆրանսիայի ղեկավարը հավելել է, որ իր երկիրը հավատարիմ է մնում «ուկրաինայի ինքնիշխանությանը նրա՝ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների շրջանակներում»:
«Մենք, ինչպես և ԵՄ-ից մեր գործընկերները, չենք ճանաչում Ղրիմի միացումը Ռուսաստանին», - հայտարարել է Մակրոնը լրագրողներին:

Макрон подтвердил стремление придерживаться минских договоренностей
Франция остаётся приверженной минским договоренностям по Украине, заявил французский президент Эммануэль Макрон после встречи со своим украинским коллегой Петром Порошенко, которая прошла в понедельник в Париже, передает РИА Новости.
«Я подтвердил президенту Порошенко мое желание придерживаться минского процесса», — сказал Макрон, выразив надежду, что новая встреча в "нормандском формате" (Франция, Германия, РФ и Украина) состоится в ближайшее время.
Вместе с тем французский лидер добавил, что Франция остается привержена «суверенитету Украины в рамках ее международно признанных границ».
«Мы, как и наши партнера из ЕС, не признаём присоединения Крыма к России», — заявил Макрон журналистам.