ԱՄՆ Գերագույն դատարանը մասնակի վերականգնել է Թրամփի միգրացիոն հրամանագիրը
ԱՄՆ Գերագույն դատարանը համաձայնել է քննել նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ միգրացիոն համակարգի վերաբերյալ գործը: Գործը քննելու ընթացքում կդադարեցվի ստորին դատարանների որոշումների մեծ մասը, որոնք արգելափակում են փաստաթղթի ազդեցությունը, ասվում է հայտարարության մեջ, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Գերագույն դատարանը համաձայնել է քննության առնել գործը, ինչպես խնդրել է Թրամփի վարչակազմը:
«Մենք, անշուշտ, բավարարել ենք ստորին ատյանի դատարանի միջնորդությունը գործի քննության վերաբերյալ», - ասվում է դատարանի որոշման մեջ:
Դատավորները միգրացիոն հրամանագրի դրույթներն ուժի մեջ մտցնելու մասնակի իրավունք են տվել վարչակազմին, մինչև շարունակվում է գործի քննությունը:

Верховный суд США частично восстановил иммиграционный указ Трампа
Верховный суд США согласился заслушать дело по иммиграционному указу президента Дональда Трампа. На время рассмотрения будет приостановлено большинство решений нижестоящих судов, которые блокируют действие документа, говорится в опубликованном заявлении, передает РИА Новости.
Верховный суд согласился рассмотреть дело по существу, как просила администрация Трампа.
«Мы, разумеется, удовлетворили прошение об истребовании дела из нижестоящей инстанции», — говорится в решении суда.
Судьи также предоставили администрации частичное право о введении в силу положений иммиграционного указа, пока судебное рассмотрение дела продолжается.