Փարիզի արվարձաններից մեկում մահացել է Սիրիայի ՊՆ նախկին ղեկավարը
Փարիզի արվարձաններից մեկում տեղակայված հիվանդանոցում կյանքից 85 տարեկանում հեռացել է Սիրիայի պաշտպանության նախկին նախարար Մուստաֆա Տլասը, փոխանցում է AFP-ն՝ հղում անելով Տլասի կրտսեր որդի Ֆիրազին:
Ֆիրազ Տլասի խոսքով՝ իր հայրը «մահացել է այս առավոտ և կթաղվի Փարիզում՝ սպասելով մի օր Դամասկոսում թաղված լինելու հնարավորությանը»:
Փարիզում հինգ տարի բնակված Մուստաֆա Տլասը հոսպիտալացվել էր մոտ երկու շաբաթ առաջ՝ ազդրի վզիկի կոտրվածքի պատճառով: Երկուշաբթի երեկոյան նա կոմայի մեջ է ընկել:
Տլասը համարվել է Սիրիայի նախկին նախագահ Հաֆեզ Ասադի մերձավորներից և պաշտպանության նախարարի պաշտոնը զբաղեցրել ավելի քան 30 տարի՝ 1972-ից 2004 թվականը:

Под Парижем скончался бывший глава Минобороны Сирии
Занимавший более 30 лет пост министра обороны Сирии Мустафа Тлас скончался в возрасте 85 лет в больнице под Парижем, передает агентство Франс Пресс со ссылкой на его младшего сына Фираза.
По словам Фираза Тласа, его отец "скончался сегодня утром и будет похоронен в Париже в ожидании возможности однажды быть захороненным в Дамаске".
Мустафа Тлас, проживавший в Париже пять лет, был госпитализирован почти две недели назад в связи с переломом шейки бедра. Вечером в понедельник он впал в кому.
Тлас считался приближенным лицом экс-президента Сирии Хафеза Асада и занимал пост министра обороны более 30 лет — с 1972 по 2004 годы.