Նախագահը ընդունել է Ճապոնիայի խորհրդարանական ԱԳ նախարարի տեղակալ Մոտոմե Տակիսավային
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է տարածաշրջանային այցով Հայաստան ժամանած Ճապոնիայի խորհրդարանական արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մոտոմե Տակիսավային:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրին և նշել, որ բարձր մակարդակի այցերը լավ հնարավորություն են քննարկելու երկկողմ հարաբերությունների ընթացիկ օրակարգը, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային արդի հարցերը: Նախագահը հույս է հայտնել, որ Մոտոմե Տակիսավայի այցը նոր խթան կհանդիսանա հայ-ճապոնական միջպետական կապերի ամրապնդման գործում:
Նախագահ Սարգսյանը ջերմությամբ է հիշել 2012 թվականին Ճապոնիա կատարած իր այցը և հանդիպումները Կայսր Ակիհիտոյի ու երկրի բարձրագույն ղեկավարության հետ, որոնք Նախագահի գնահատմամբ, անցել են փոխվստահության և ջերմ մթնոլորտում:
Զրուցակիցները երկուստեք գոհունակությամբ են արձանագրել վերջին տարիներին Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկան:
Հանրապետության նախագահը նշել է, որ 2010 թվականին Հայաստանում և 2015 թվականին Ճապոնիայում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների բացմամբ նոր հնարավորություններ բացվեցին երկու երկրների միջև բարեկամության և գործընկերության հետագա զարգացման համար: Կողմերը համակարծիք են եղել, որ վերջին շրջանում զգալի ակտիվացած փոխադարձ այցերը վկայում են հայ-ճապոնական գործընկերային հարաբերությունների ընդլայնման փոխադարձ պատրաստակամության մասին:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են երկու երկրների միջև միջխորհրդարանական համագործակցության, առևտրատնտեսական, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ոլորտներում՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, տարերային աղետների կանխարգելման և ենթակառուցվածքների զարգացման ոլորտներում հարաբերությունների խորացման հնարավորություններին և ծրագրերին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Ճապոնիայի կառավարությանը Հայաստանի զարգացման գործում շարունակական աջակցության համար՝ վարկային, դրամաշնորհային, տեխնիկական աջակցության ու այլ ծրագրերի միջոցով:

Армения и Япония обсуждают возможности расширения двусторонних отношений
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял находящегося с региональным визитом в республике парламентского заместителя министра иностранных дел Японии Мотомэ Такисава.
Как сообщает пресс-служба президента, С.Саргсян приветствовал гостя, отметив, что визиты высокого уровня являются хорошей возможностью для обсуждения текущей повестки двусторонних отношений, а также актуальных региональных и международных вопросов.
Президент выразил надежду, что визит Мотомэ Такисава послужит новым стимулом в деле укрепления армяно-японских межгосударственных связей. Собеседники с удовлетворением констатировали позитивную динамику развития двусторонних отношений между Арменией и Японией в последние годы.
Президент Саргсян отметил, что основание диппредставительств – в 2010 году в Армении и в 2015 году в Японии – открыло новые возможности для дальнейшего развития дружбы и партнерства между двумя странами.
Стороны отметили, что заметно активизировавшиеся в последний период взаимные визиты свидетельствуют о взаимной готовности по расширению армяно-японских партнёрских отношений.
В ходе встречи собеседники обратились к возможностям и программам углубления отношений в рамках межпарламентского сотрудничества, в торгово-экономической сфере, в ряде представляющих обоюдный интерес отраслях, таких как информационные технологии, туризм, предотвращение стихийных бедствий, развитие инфраструктур