Վատիկանի գանձապետը մեղադրվում է անչափահասների նկատմամբ անառակ գործողությունների համար
Ավստրալիայի կարդինալ Ջորջ Փելը, որն զբաղեցնում է Վատիկանի գանձապետի պաշտոնը, մեղադրվում է անչափահասների նկատմամբ անառակ գործողությունների համար, հայտնել է Ավստրալիայի Վիկտորիայի նահանգի ոստիկանությունը, փոխանցում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Ոստիկանությունից հայտնել են, որ խոսքը վերաբերում է բազմաթիվ էպիզոդների, որոնք տեղի են ունեցել վաղ անցյալում:
Ինչպես նշվել է, կարդինալը, որն այժմ ապրում է Հռոմում, պետք է Մելբուռնի դատարան ներկայանա հուլիսի 18-ին:
Քահանան  կտրականապես  հրաժարվում է ընդունել մեղադրանքները և մտադիր է պաշտպանել իր բարի անունը, նշել են Սիդնեյի արքեպիսկոպոսի դիվանատանը:
Ոստիկանությունը Փելի նկատմամբ հետաքննությունն սկսել է անցյալ տարվա հուլիսին: Իրավապահ մարմիններում հայտարարել են, որ նա մասնակցել է անչափահասների բռնաբարմանը: 2015 թվականին նրան մանկապիղծների հանցագործությունների թաքցման մեղադրանք են առաջադրել:

Казначей Ватикана обвинен в развратных действиях в Австралии
Австралийский кардинал Джордж Пелл, занимающий пост казначея Ватикана, обвинен в развратных действиях в отношении несовершеннолетних, сообщила полиция австралийского штата Виктория, передает русская служба BBC.
В полиции уточнили, что речь идет о множественных эпизодах, имевших место в давнем прошлом.
Как отмечается, кардинал, проживающий сейчас в Риме, должен будет явиться в суд в Мельбурне 18 июля.
Священник категорически отрицает эти обвинения и намерен защищать свое доброе имя, сообщили в канцелярии архиепископа Сиднейского.
Полиция начала расследование в отношении Пелла в июле прошлого года. В правоохранительных органах заявляли, что священник причастен к растлению несовершеннолетних. В 2015 году ему предъявляли обвинение в сокрытии преступлений педофилов.