ԱՄՆ կողմից Հայաստանին հատկացված օժանդակությունը հասել է գրեթե 2 միլիարդ դոլարի. Սերժ Սարգսյան
Հանրապետության նախագահի կողմից անցկացվող՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության տնտեսական բաղադրիչին նվիրված հանդիպումների շարքում այսօր անդրադարձ է եղել Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև առևտրատնտեսական հարաբերություններին, դրանց զարգացման դինամիկային և հեռանկարին, տեղեկացնում են նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Հայ-ամերիկյան երկկողմ ընթացիկ ծրագրերի և ձեռքբերումների, փոխգործակցության զարգացման թիրախային ուղղությունների, մի շարք հեռանկարային ոլորտներում կարճաժամկետ և միջնաժամկետ նպատակների ու դրանց իրականացման ուղղությամբ դեսպանության կողմից իրականացվող աշխատանքների մասին զեկուցել է ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանը:
Հանդիպման սկզբում նշելով, որ այս տարի Հայաստանն ու Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները նշում են միջպետական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, նախագահն ընդգծել է, որ այս տարիների ընթացքում երկու երկրների միջև հաստատվել է ամուր գործընկերային կապ: Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները համագործակցում են բազմաթիվ ոլորտներում, և այս համագործակցությունը բերել է նրան, որ այսօր երկու երկրների միջև գոյություն ունի փոխըմբռնման բարձր մակարդակ:
«Հայաստանի անկախացումից ի վեր Միացյալ Նահանգները մշտապես ցուցաբերել է օժանդակություն, և ԱՄՆ կառավարության կողմից այս տարիների ընթացքում Հայաստանին հատկացված տեխնիկական ու մարդասիրական օժանդակությունը հասել է գրեթե 2 միլիարդ դոլարի: Սա լուրջ ներդրում է՝ հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ Միացյալ Նահանգները մշտապես մեզ օժանդակել է մեր բարեփոխումներում:
Աստիճանաբար օժանդակությունը վեր է ածվում տնտեսական համագործակցության, և այսօր Հայաստանում գործող ամերիկյան կապիտալի մասնակցությամբ 800-ից ավելի ընկերությունները լուրջ ներդրումներ ունեն այդ գործում: Կարծում եմ, որ էներգետիկայի ոլորտում մեր համագործակցությունը «Կոնտուր գլոբալ»-ի հետ պետք է որ լավ օրինակ հանդիսանա այլ էներգետիկ ընկերությունների համար: Հանքարդյունաբերության ոլորտում ևս «Լիդիան Ինթերնեյշնլը» լուրջ ներդրումներ է կատարում, ինչը նույնպես կարող է համագործակցության շատ լավ օրինակ հանդիսանալ:
Իհարկե, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում վաղուց է ձևավորվել համագործակցություն, և այն, ինչ ունենք այսօր այդ ոլորտում, իհարկե, գնահատելի է, բայց ներուժը շատ ավելին է:
Ուզում եմ նաև անպայման գնահատել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջազգային զարգացման գործակալության օգտակար աշխատանքը Հայաստանում, որը այս տարիների ընթացքում մշտապես եղել է բարեփոխումներին օժանդակող: Անշուշտ, մենք չպետք է մոռանանք Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի գործունեությունը, որը ևս սերտ առնչություն ունի տնտեսության հետ. կադրերի պատրաստման լավ օջախ և դարբնոց է: Այստեղ էլ շատ կարևոր է, որ այդ համալսարանը մշտապես զարգացում է ապրում:
Այնուհանդերձ, ինչպես բոլոր հարաբերություններում, մեզ դեռևս չի բավարարում այսօրվա հարաբերությունների մակարդակը. զարգացման շատ մեծ ներուժ կա՝ հաշվի առնելով ԱՄՆ տնտեսության զարգացվածության մակարդակը, հաշվի առնելով այդ երկրի պատրաստակամությունը և, անշուշտ, մեծ ներուժ ունեցող հայկական համայնքի առկայությունը Միացյալ Նահանգներում:
Պարո՛ն դեսպան, ես կցանկանայի, որպեսզի Դուք խոսեք այն աշխատանքի մասին, որ իրականացվում է տնտեսական համագործակցության ոլորտում, իհարկե, նաև այն ծրագրերի, որ կխթանեն զարգացումը», - ասել է Հանրապետության նախագահը:
Շահագրգիռ նախարարությունների և գերատեսչությունների ղեկավարների մասնակցությամբ կայացած հանդիպմանը հանգամանորեն քննարկվել են դեսպան Հովհաննիսյանի զեկույցում ներկայացված ցուցանիշները, առկա խնդիրներն ու դրանց լուծմանը միտված ծրագրերը: Հանրապետության նախագահի կողմից տրվել են հանձնարարականներ:

Предоставленная США помощь Армении достигает почти 2 млрд. долларов – Серж Саргсян
Сегодня президент Армении Серж Саргсян провел совещание по вопросам повестки армяно-американского экономического сотрудничества. Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в США Григор Ованнисян представил главе государства текущие программы и достижения, целевые направления развития сотрудничества, краткосрочные и среднесрочные цели в ряде перспективных сфер и реализуемые посольством работы.
Президент С.Саргсян, отметив, что в этом году Армения и Соединенные Штаты отмечают 25-летие межгосударственных отношений, подчеркнул, что в течение этих лет между двумя государствами установились крепкие партнерские связи. Армения и Соединенные Штаты сотрудничают в различных сферах, и это сотрудничество привело к тому, что сегодня между двумя странами сформировался высокий уровень взаимопонимания.
«С момента независимости Армении Соединенные Штаты постоянно оказывали содействие и за эти годы предоставленная Армении правительством США техническая и гуманитарная помощь достигла почти 2 млрд. долларов. Это серьезный вклад, учитывая то обстоятельство, что США постоянно оказывают содействие нашим реформам.
Это содействие постепенно переходит в экономическое сотрудничество и действующие сегодня в Армении более 800 компаний с участием американского капитала вносят серьезный вклад в это дело. Считаю, что наше сотрудничество в сфере энергетики с компанией «Контур Глобал» может послужить хорошим примером для других энергетических компаний. В горнодобывающей сфере компания «Лидиан Интернешнл» осуществляет серьезные инвестиции, что также является очень хорошим примером сотрудничества», - заявил С.Саргсян.
Президент отметил, что в сфере информационных технологий также установилось  существенное сотрудничество, однако все еще есть огромный потенциал. Серж Саргсян подчеркнул также работу Агентства США по международному развитию в Армении. Глава государства отметил важность деятельности Американского университета Армении, который готовит профессиональные кадры для экономики.
«Вместе с тем, как и во всех отношениях, нас все еще не удовлетворяет уровень сегодняшних отношений: есть огромный потенциал развития, учитывая уровень развития американской экономики, учитывая готовность этой страны и, несомненно, наличие в США имеющей большой потенциал армянской общины.
Господин посол, я бы хотел, чтобы вы рассказали о работах, которые осуществляются в сфере экономического сотрудничества, и конечно, также о программах, которые стимулируют развитие», - заявил президент.
В ходе встречи с участием руководителей заинтересованных министерств и ведомств обсуждались представленные в докладе посла Ованнисяна показатели, существующие проблемы и программы, нацеленные на их устранение. Президентом Армении были даны поручения.