Աշոտյան. Հայաստանում ռուսաց լեզվին պետական կարգավիճակ շնորհելու խնդիր օրակարգում չկա և չի լինի. թեման շահարկում են ռուսական լրատվամիջոցները
17/07/2017 16:12
Հայաստանում ռուսաց լեզվին պետական կարգավիճակ շնորհելու խնդիր օրակարգում չկա և չի նախատեսվում, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը:
Ի թիվս այլ պատգամավորների՝ նա ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում գտնվում է Մոսկվայում և մասնակցել է ՌԴ Պետական Դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ հանդիպմանը:
«Հանդիպումն անցել է շատ բաց, գործընկերային քննարկման ձևաչափով։ Հայ-ռուսական հարաբերությունների մակարդակն, այդ թվում՝ միջխորհրդարանական, թույլ է տալիս լինել առավելագույնս ազնիվ։ Մեր գործընկերների կողմից հնչեցրած հիմնավորումներին տեղում հնչել է մեր պատասխանը, հենց իմ շուրթերից, առ այն, որ Հայաստանում ռուսաց լեզվի սահմանադրական կարգավիճակի խնդիր օրակարգում չկա և չի նախատեսվում: Ուզում եմ այս հանգամանքը միանգամից շեշտել, որպես անառողջ քննարկումներին վերջ տալու իրողություն», - հայտարարեց Ա.Աշոտյանը:
Ավելի վաղ հաղորդել էինք, որ ՌԴ Պետական Դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը Արա Բաբլոյանի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ հայաստանցի վարորդները կկարողանան իրենց վարորդական իրավունքներով աշխատել Ռուսաստանում այն դեպքում, եթե ռուսերենը Հայաստանում ստանա պետական լեզվի կարգավիճակ:
«Մենք լսեցինք մեր գործընկերների հիմնավորումները, հանգամանորեն բերեցինք մեր հիմնավորումները, որոնց մեջ ի սկզբանե շեշտադրում էր դրված, որ վարորդական իրավունքների ճանաչման, և առհասարակ, ռուսաց լեզվի սահմանադրական կարգավիճակի խնդիր Հայաստանում չկա և չի լինելու։ Դրա փոխարեն ռուսաց լեզվի դասավանդման մակարդակի բարելավման, ներկայացված հումանիտար ոլորտի փոխհարաբերությունների ինտենսիվ մակարդակի մասին հաղորդվել է տեղեկատվություն», - ընդգծեց ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը:
Նա նշեց, որ ներկայացվել է նաև այն, որ ՀՀ Սահմանադրությամբ ռուս փոքրամասնությանը տրված է պատգամավորական երաշխավորված մանդատ։
«Հայ-ռուսական հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում շատ ինտենսիվ զարգանում են և ռուսաց լեզուն մենք դիտարկում ենք որպես համաշխարհային նշանակության լեզուներից մեկը, որը նաև ռուսական քաղաքակրթության ժառանգության բանալի է, սակայն, Հայաստանում սահմանադրական կարգավիճակ շնորհելու որևէ հիմքեր և հեռանկարներ չունի», - ընդգծեց Ա.Աշոտյանը:
Նրա խոսքով, վարորդական իրավունքների ճանաչման խնդիրը երկու կողմերը պայմանավորվեցին քննարկումների առարկա դարձնել այլ հարթությունների մեջ։
«Պայմանավորվեցինք համատեղ քննարկումների ձևաչափ ունենալ, որպեսզի ոչ միայն այդ, այլ նաև մի շարք այլ խնդիրներ միջխորհրդարանական քննարկման արդյունավետ ձևաչափերով հետագայում մանրամասն քննարկվեն։ Երկու խոսնակներն այդպիսի պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին, օրինակ՝ համատեղ խորհրդարանական լսումներ անցկացնելու», - տեղեկացրեց Ա.Աշոտյանը:
Նա նաև նշեց, որ այդ թեմայի շահարկումները անարդյունավետ են և որևէ իրական հիմնավորում չունեն։
«Կարծում եմ, որ նման լրահոսն ավելի շատ ռուսական լրատվամիջոցների կողմից է տարածվում՝ խնդրին կարևորություն տալու համար։ Այլապես, որպեսզի ինֆորմացիան սպառիչ լիներ, անպայման պետք է հնչեր, որ հայկական կողմը, մասնավորապես ես, այդ պահին ասաց այն, ինչն արդեն նշեցի», - հայտարարեց Ա.Աշոտյանը:

Ашотян: В повестке Армении нет и не предполагается придание русскому языку официального статуса, вопросом спекулируют некоторые российские СМИ
17/07/2017 16:39
Русский язык не может получить статус государственного, заявил Aysor.am председатель постоянной парламентской комиссии по внешним связям Армен Ашотян.
«Встреча прошла очень открыто, в формате партнерских обсуждений. Уровень армяно-российских отношений, в том числе парламентских, позволяет быть максимально открытыми. Прозвучало наше обоснование, в частности, с моей стороны, что в нашей повестке нет и не предполагается вопроса о придании русскому языку статуса официального и закреплении его в Конституции. Хочу подчеркнуть это обстоятельство, чтобы покончить с нездоровыми обсуждениями», - сказал А.Ашотян.
В составе возглавляемой спикером парламента Армении Ара Баблояном делегации А.Ашотян находится в Москве и принял участие во встрече со спикером Госдумы России Вячеславом Володиным, который заявил, что национальные армянские водительские права могут быть признаны в России в соответствии с законом, если в Армении русский язык получит статус официального.
«В Армении нет и не будет в повестке вопроса о придании русскому языку официального статуса. Мы на встрече представили информацию об улучшении уровня преподавания русского языка, об интенсивном уровне гуманитарного сотрудничества, о том, что представителям русской общины предоставлен гарантированный депутатский мандат в парламенте», - отметил А.Ашотян.
«Армяно-российские отношения интенсивно развиваются на всех уровнях. Мы рассматриваем русский язык в качестве языка всемирного значения, ключа к наследию русской цивилизации, однако каких-либо основ и перспектив по закреплению его в Конституции в качестве государственного нет», - пояснил он.
По его словам, армянская и российская делегации договорились продолжить обсуждения о признании армянских водительских прав в других форматах.
«Договорились о формате совместных обсуждений, чтобы детально обсудить на межпарламентском уровне не только этот, но и другие вопросы. Спикеры также договорились провести совместные парламентские слушания», - сказал он.
А.Ашотян также отметил, что вопрос о статусе русского языка в Армении искусственно накаляется и не имеет никаких оснований.
«Думаю, что это больше распространяется некоторыми российскими СМИ, чтобы придать важность вопросу. В противном случае для полноты информации обязательно должно было прозвучать то, о чем я уже сказал», - подчеркнул он.