Համալրվել ենք գերճշգրիտ հրթիռներով, որոնք բազմապատկել են մեր՝ մասշտաբային խնդիրներ լուծելու հնարավորությունները. Գնդապետ
20/07/2017 17:14
Hayzinvor.am-ը զրուցել է զորամասի հրամանատար, «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանակիր, գնդապետ Գրիգորի Սահակյանի հետ:
- Պարոն գնդապետ, զրույցն ուզում եմ սկսել ամենից շատ քննարկվող հարցով՝ ի՞նչ է կատարվում Արցախի սահմանին: Հրետանային զենքերի կռի՞վ է:
- Ապրիլյան մարտական գործողություններից հետո առաջնագծում նորից լարվածության աճ է նկատվում: Ակտիվացել են փոքր տրամաչափի հրետանային միջոցները: Հակառակորդը հաճախ է օգտագործում ականանետներ, ՀՀՆ-9, վերջերս նաև` ՏՌ-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքներ: Այս ամենն ստեղծում է տպավորություն, թե հրետանային մարտեր են: Սակայն, այդ բնորոշումը մի քիչ չափազանցված է, քանի որ այսօր չի գործարկվում երկու կողմերի հրետանային ներուժը: Հակառակորդի գլխավոր հարվածի ուղղություններում կամ մեր համապատասխան ուժերի կենտրոնացման տեղամասերում միջադեպերը լոկալ են: Կարծում եմ՝ հակառակորդի սադրանքներն ավելի քաղաքական ենթատեքստ ունեն, քան մարտավարական բնագծում որևէ հաջողություն գրանցելու:
- Հուլիսի 4-ին Ադրբեջանը ՏՌ-107 կայանքից հրթիռակոծեց Արցախի դիրքերը: Պաշտոնական հաղորդագրությունում նշվեց, որ հակառակորդն այդ զինատեսակը վերջին անգամ օգտագործել էր քառօրյա պատերազմի ժամանակ: Ի՞նչ է այն իրենից ներկայացնում:
- Ես այդ կայանքը բնորոշում եմ որպես «խուլիգանական զենք»: Ինչո՞ւ: Այն հիմնականում կիրառում են ոչ կանոնավոր բանակները: Հրթիռի տրամագիծը 107 մմ է, խոցման հեռահարությունը՝ 11 կիլոմետր, ճշգրտությունը ցածր է: Շարժունակ է՝ հակառակորդը հիմնականում տեղադրում է մեքենաների թափքում: Այն ավելի հոգեբանական ներազդեցության գործիք է: Մեր ինժեներական կառույցները թույլ են տալիս պաշտպանվելու այդ զենքից: Անհրաժեշտ է միայն ժամանակին կազմակերպել անձնակազմի պաշտպանությունը, հետախուզում իրականացնել և ոչնչացնել կրակակետը: Կարող ենք մարտական հերթապահությունում ընդգրկված միջոցներով շարքից հանել ՏՌ-107 համազարկային հրթիռային կայանքները, ինչն էլ արվել է:
- Ի դեպ, ադրբեջանական մամուլը բարձրայնում էր, թե խաղաղ բնակավայրի վրա ենք կրակել:
- Հակառակորդն ընտրել է ստոր մարտավարություն. կարծես միտումնավոր՝ կրակակետերը տեղակայում է հատկապես խիտ բնակեցված բնակավայրերում: Ճնշելով դրանք՝ չի բացառվում, որ արկերից մեկը վնասի նաև տները: Դիտարկենք սովորական արկի տեխնիկական տվյալները. ցանկացած բեկոր մոտ 200 մետր հարվածի շառավիղ ունի: Իսկ հակառակորդը կրակային միջոցը տեղակայում է բնակելի տեղամասից 80 մետր հեռավորության վրա: Եթե անգամ գերճշգրիտ գործենք, վնասելու հավանականությունը մեծ է: Այսինքն՝ ադրբեջանական բանակն ստեղծում է այնպիսի պայմաններ, որոնք անխուսափելիորեն հարվածի տակ են դնում սեփական բնակչությանը: Մենք ոչ մի պասիվ զենքի վրա կրակ չենք բացում: Մեր դիրքորոշումը հստակ է՝ ճնշել կամ ոչնչացնել ցանկացած ակտիվ կրակակետ: Արցախի պետական սահմանի երկայնքով հարաբերական անդորր է տիրում միայն, երբ հակառակորդին արժանի հակահարված ենք տալիս: Կտրուկ գործողությունները շատ ավելի արդյունավետ են, քան սաստող կոչերը:
- Հուլիսի 10-ին Ադրբեջանի ՊՆ-ն հրապարակեց տեսանյութ՝ նշելով, որ ձեռք են բերել ՏՕՍ-1Ա «Սոլնցեպյոկ» ծանր հրանետի արդիականացված հրթիռներ: Հակազդման ի՞նչ միջոցներ ունենք:
- Նախ ասեմ, որ այդ համակարգի հնարավորությունները չափազանցված են: Կրակի առավելագույն հեռավորությունը 6 կմ է, այն կարելի է խոցել հարվածային զինատեսակներով: Այն կիրառողը ավելի վտանգված է, քան դրանից պաշտպանվողը: Ապրիլյան մարտագործողությունների ժամանակ մեր ստորաբաժանումների կողմից իրականացվել է խոցում, մեկ միավոր էլ վնասել ենք: Նշված զինատեսակի կիրառումից կորուստներ չենք ունեցել: Վստահեցնում եմ, որ դրանք ժամանակին հայտնաբերելու և ոչնչացնելու բոլոր հնարավորություններն ունենք: Այնպես որ, ակտիվ մարտագործողությունների ժամանակ ՏՕՍ-1Ա «Սոլնցեպյոկ» հրանետները պարզապես չեն հասցնի կրակային դիրք զբաղեցնել:
- Իսկ ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովի պնդումը, թե Ադրբեջանն արդեն ունի հակահրթիռային զենք, որն ունակ է հարվածելու հայկական կողմի «Իսկանդերից» արձակված հրթիռները:
- Դատարկաբանությո՛ւն: Բացահայտ սուտ է` ուղղված մեղմելու իրենց հասարակության մեջ տիրող ահուսարսափը: Նա պարզապես որոշել է գլուխ գովել և հերթական անգամ ի ցույց է դրել մասնագիտական գիտելիքների ցածր մակարդակը: Անգամ աշխարհի գերհզոր բանակների ներկայացուցիչները չեն պնդում, որ ունակ են «Իսկանդեր» խոցելու: Այդ համակարգի հրթիռի արագությունը հետագծի սկզբնական հատվածից հետո վայրկյանում 2100 մետր է: Նման արագությունը անհնար է կասեցնել Ադրբեջանի սպառազինությունում առկա համալիրներով:
- Պարոն հրամանատար, նաև մեր համալրումներից խոսենք: Հրթիռահրետանային ի՞նչ նոր միջոցներ ենք ձեռք բերել ապրիլից հետո:
- Թե՛ ապրիլյան մարտագործողությունների ժամանակ, թե՛ դրանից հետո հետախուզության միջոցների բավական ծանրակշիռ համալրում ենք ունեցել: Սա մեզ հնարավորություն է տալիս նկատելու անհրաժեշտ շարժերը, ուղղությունները, կուտակումները, իսկ մեր քաղաքական ղեկավարությանն ու բանակի հրամանատարությանը՝ ճշգրիտ որոշումներ ընդունելու: Ես կիլոմետրերը չեմ նշի, միայն ասեմ, որ խոսքը ստրատեգիական խորությունների մասին է: Ինչ վերաբերում է կրակային միջոցներին, ապա համալրվել ենք գերճշգրիտ, գերհզոր հրթիռներով, որոնք բազմապատկել են մեր՝ մասշտաբային խնդիրներ լուծելու հնարավորությունները: Չբացելով փակագծերը՝ ավելացնեմ, որ տարբեր ուղղություններում ունենք ժամանակակից զենքեր, որոնք հնարավորություն են ընձեռում, օրինակ, խոցելու հակառակորդի տանկերը մի քանի անգամ ավելի մեծ խորությունում:

Армия оснащена сверхточными ракетами, которые приумножили наши возможности решать масштабные задачи – полковник
20/07/2017 19:17
Корреспондент Hayzinvor.am провел беседу с командиром воинской части, кавалером ордена «Боевого креста» 1-ой степени, полковником Григорием Саакяном.
- Господин полковник, хочу начать беседу с самого обсуждаемого вопроса, что происходит на границе Арцаха. Артиллерийские сражения?
-После апрельских боевых действий на передовой вновь наблюдается рост напряженности. Активизировалась артиллерия среднего калибра. Противник часто использует минометы, СПГ-9, а недавно также ракетно-артиллерийский комплекс ТР-107. Все это создает впечатление артиллерийских сражений. Однако эта характеристика немного преувеличена, поскольку сегодня артиллерийский потенциал двух сторон не используется. Инциденты в направлениях основного удара противника или на участках концентрации наших соответствующих сил – локальные. Думаю, что провокации противника имеют больше политический контекст, чем тактический характер.
- 4 июля из ракетно-артиллерийского комплекса ТР-107 были обстреляны позиции Арцаха. В официальном сообщении отмечалось, что противник использовал это оружие в последний раз во время четырехдневной войны. Что оно собой представляет?
- Я охарактеризую этот комплекс как «хулиганское оружие». Почему? Поскольку его в основном применяют нерегулярные армии. Диаметр ракеты 107 мм, дальность поражения – 11 километров, класс точности низкий. Мобильный, противник в основном устанавливает его в кузове машин. Это больше инструмент психологического воздействия. Наши инженерные сооружения позволяют защищаться от этого оружия. Необходимо просто вовремя организовать защиту персонала, провести разведку и уничтожить огневые точки. Мы можем за счет средств боевого дежурства вывести из строя ракетно-артиллерийский комплекс ТР-107, что и было сделано.
- Кстати, азербайджанская пресса писала, якобы стреляли по мирным населенным пунктам.
- Противник выбрал подлую тактику: как будто умышленно размещает огневые пункты в особенно густонаселенных местах. При подавлении этих точек не исключается, что один из снарядов может повредить также дома. Рассмотрим технические данные обычного снаряда: любой осколок имеет радиус удара около 200 метров. А огневое средство противника размещается на расстоянии 80 метров от жилой местности. Если даже мы будем действовать сверхточно, возможность повреждения велика. То есть, азербайджанская армия создает такие условия, которые неизбежно ставят под удар собственное население. Мы никогда не открываем огня при пассивном оружии. У нас четкая позиция – подавлять или уничтожать любую активную огневую точку. Относительное спокойствие на всем протяжении государственной границы Арцаха царит только тогда, когда противнику наносится достойный контрудар. Жесткие действия намного более эффективны, чем призывы к сдерживанию.
- Минобороны Азербайджана опубликовало 10 июля видеоматериал, отметив, что приобретены модифицированные тяжёлые огнемётные системы ТОС-1А «Солнцепёк». Какие средства противодействия у нас есть?
- Прежде всего, хочу сказать, что возможности этой системы преувеличены. Максимальная дальность огня 6 км, ее можно поразить видами ударного оружия. Тот, кто использует эти системы, подвергается опасности больше, чем тот, кто защищается. Во время апрельских боевых действий нашими подразделениями была поражена одна единица, еще одна была повреждена. От применения этого вооружения у нас потерь не было. Хочу заверить, что у нас есть все возможности для их своевременного обнаружения и уничтожения. Посему, во время активных боевых действий огнемётные системы ТОС-1А «Солнцепёк» просто не успеют занять огневую позицию.
- Как Вы прокомментируете утверждение министра обороны Азербайджана Закира Гасанова о том, что у Азербайджана уже есть «противоядие» от ракет оперативно-тактического ракетного комплекса «Искандер-М» армянской стороны?
- Болтовня. Явная ложь, направленная на то, чтобы успокоить азербайджанское общество, снять страх и тревогу. Он просто решил в очередной раз продемонстрировать низкий уровень профессиональных знаний. Даже представители сверхмощных армий мира не утверждают, что способны поразить ОТРК «Искандер». Скорость ракеты после начального участка траектории: 2 100 м/c. Подобную скорость невозможно остановить с помощью комплексов, имеющихся в азербайджанском арсенале вооружений.
- Господин Саакян, расскажите о нашей оснащенности. Какие новые ракетно-артиллерийские средства приобретены после апреля?
- Как во время апрельских боевых действий, так и после этого были оснащены довольно солидно средства разведки. Это дает нам возможность замечать необходимое передвижения, направления, накопления, а наше политическому руководству и командованию армии – принимать четкие правильные решения. Я не буду называть километры, только скажу, что речь идет о стратегической глубине. Что касается огневых средств, то мы оснащены сверхточными сверхмощными ракетами, которые приумножили наши возможности решать масштабные задачи. Не раскрывая скобки, добавлю, что в различных направлениях мы имеем современное оружие, которое позволяет, к примеру, поразить танки противника на более большой глубине.